ناقل بودن فرد واکسن زده ؟


چندی قبل خبرهایی در فضای مجازی منتشر شد که ادعای ناقل بودن فرد واکسن زده به ویروس کرونا داشت. برای اینکه بدانیم آیا احتمال ناقل بودن فرد واکسن زده وجود دارد یا خیر با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

همان طور که در مقاله « آغاز واکسیناسیون سالمندان » گفتیم مدتی است که واکسیناسیون هموطنان بالای ۸۰ سال آغاز شده است. این روند دلگرم‌کننده و امیدبخش علاوه بر موج مثبتی که در جامعه به جریان انداخته‌ است، سوالات و نگرانی‌هایی را هم به‌ وجود آورده که نیازمند اطلاع‌رسانی در رسانه‌های مختلف است.

همان‌ طور که می‌دانیم تزریق واکسن کرونا مانند هر واکسن دیگری به منظور آشنایی بدن با ساختار ویروس بیماری‌زا برای آمادگی در زمینه بروز واکنش سریع به آن است.

دکتر بهروز بنیادی، فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان ضمن اشاره به انواع واکسن‌های قابل استفاده در جهان می‌گوید: واکسن‌هایی که هم‌اکنون در ایران استفاده می‌شود از کشورهای چین، هند، روسیه و کره جنوبی است.

واکسن سینوفارم و واکسن هندی کواکسین بر اساس روش «سنتی» ساخت واکسن تولید شده است که در آن از ویروس غیر فعال ‌یا ضعیف‌شده برای تحریک سیستم ایمنی بدن و تولید پادتن (آنتی‌بادی) استفاده می‌شود.»

او در پاسخ به این پرسش که «اگر با تزریق واکسن کرونا، ویروس ضعیف‌شده وارد بدنمان شود، آیا احتمال ناقل بودن فرد واکسن زده وجود دارد می‌گوید: «بر اساس فناوری به‌ کار رفته در واکسن‌هایی که هم‌اکنون در کشورمان مورد استفاده قرار گرفته، قابلیت انتقال به دیگران را ندارند و فرد واکسینه‌شده ناقل بیماری نخواهد بود.»

امکان لخته‌شدن خون برای ناقلان بی‌علامت؟

دکتر بنیادی درباره‌ احتمال لخته‌شدن خون و عوارض پس از تزریق واکسن در افراد ۸۰ سال به بالا که فاقد علائم بیماری هستند، می‌گوید: «افراد ۸۰ ساله ناقل و بدون علامت بالینی برای تزریق واکسن مشکلی ندارند و کسانی که در فاز نهفته بیماری، واکسن دریافت می‌کنند هم هیچ‌گونه عارضه‌ خاصی پیدا نخواهند کرد.»

او ادامه ‌می‌دهد: «تاکنون عارضه‌ای درباره واکسن‌های مورد استفاده گزارش نشده و آسترازنکا تنها واکسنی است که احتمال لختگی خون پس از تزریق برای آن به میزان ناچیز یک در چهار میلیون دوز تزریق شده، گزارش شده‌ است.

در این واکسن از یک ویروس بی‌ضرر برای انتقال ژن‌های سازنده پروتئین شاخکی ویروس کرونا به درون سلول‌های بدن انسان استفاده کرده‌اند که پس از تزریق، موجب تحریک سیستم ایمنی بدن و تولید پادتن (آنتی‌بادی) علیه ویروس کرونا می‌شود.

شایان ذکر است خطر لختگی ناشی از تزریق واکسن آسترازنکا تنها برای افراد زیر ۴۵ سال وجود دارد و در سنین بالای ۴۵ سال بسیار نادر است و هم‌اکنون در کشور ما برای واکسیناسیون کادر سلامت استفاده شده است.

واکسنی که هم‌اکنون در اختیار سالمندان قرار گرفته ویروس کشته شده است که هیچ گونه عارضه‌ای به همراه ندارد.

اگر مبتلا شدید بعد از بهبودی کامل واکسن بزنید

وی در ادامه می‌گوید: «تنها به بیمارانی که به نوع حاد کرونا مبتلا شدند و مشکلاتی چون تنگی نفس و درگیری‌های ریوی را تجربه کردند توصیه می‌شود دو تا چهار هفته بعد از بهبود کامل واکسن دریافت کنند.»

هنوز واکسیناسیون کودکان اجرا نشده است

دکتر بنیادی ضمن اشاره به نبود امکان واکسیناسیون کودکان خاطر نشان می‌کند: «هم‌اکنون تحقیقاتی برای تزریق واکسن فایزر به کودکان (افراد زیر ۱۸ سال) انجام شده اما در مرحله اجرا نیست.»

وی تاکید می‌کند: «خانواده‌ها در صورت واکسینه‌شدن مراقبت از فرزندان را فراموش نکنند. هیچکدام از واکسن‌ها در سطح جهان برای گروه زیر ۱۸ سال تایید نشده است. بنابراین والدین باید همچنان با شستن مکرر دست‌ها و حضور نیافتن در مجامع عمومی از فرزندانشان مراقبت کنند.

در صورت واکسینه‌شدن بیش از ۷۰ درصد از جمعیت هر کشور شانس انتقال ویروس بسیار کاهش خواهد یافت که رسیدن به این مهم و دریافت حداکثر دو دوز واکسن برای هر یک از هموطنان زمان زیادی می‌طلبد و نیازمند صبوری است.»