4.1/5 - (7 امتیاز)

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه


در این مقاله قصد داریم تا نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه حمایت از مشاغل خانگی را به صورت تصویری خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

همان طور که در مقاله « دریافت مجوز مشاغل خانگی » گفتیم، امروزه كسب و كارهای خانگي به عنوان راهكاري مهم براي ايجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب مي گردند.

قابليت انجام اين نوع كسب و كار در «منزل» سبب ايجاد مزاياي بسياري براي شاغلين آن ها مي شود.


مزایای مشاغل خانگی


  • ايجاد توازن بين مسئوليت خانوادگي زنان و اشتغال آنان،
  • حذف هزينه هاي مربوط به خريد، رهن و اجاره كارگاه و اياب و ذهاب،
  • استفاده از نيروي كار ساير اعضاي خانواده و ايجاد زمينه هاي كار خانوادگي،
  • امكان انتقال تجارب از طريق آموزش غيررسمي به شيوه استاد- شاگردي بين اعضاء خانواده و…

بايد توجه داشت كه در ساليان اخير به دليل تحولات عظيم در بخش فناوري اطلاعات در جهان و ايجاد مشاغل جديد، امكان اشتغال خانگي براي بسياري از افراد در زمينه هاي IT  نيز فراهم گرديده است.

اين مشاغل كه روزانه در سراسر جهان تعداد آن ها رو به فزوني و تنوع مي باشد اين امكان را فراهم مي آورد تا افراد بتوانند در محيط خانه با استفاده از رايانه و وسايل جانبي مورد نياز، به انجام كسب و كارهاي گوناگون در اين حوزه بپردازند.


نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه به صورت تصویری


با نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه در خدمت شما عزیزان هستیم. چنانچه قصد ثبت نام در این سامانه دارید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

علاقه مندان به فعالیت در مشاغل خانگی میتوانند با مراجعه به سایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قسمت مشاغل خانگی، کلیه اطلاعات مورد نیاز ) قانون-دستورالعمل -رشته هاي مصوب و … را مطالعه نمایند.

ثبت نام متقاضیان و بررسی طرحها، از طریق سامانه مشاغل خانگی و بدون نیاز به مراجعه حضوری، به صورت زیر انجام می شود:

الف : نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه – مرحله اول

متقاضیان مشاغل خانگی لازم است به «سایت ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی »به آدرس https://mashaghelkhanegi.mcls.gov.ir/ وارد شوید.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

جهت ثبت نام بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید. پس از فشار دادن کلید ادامه صفحه زیر قابل مشاهده است این صفحه شامل منوهای ثبت‌نام ویرایش و پیگیری انصراف و فراموشی کد رهگیری است.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

ب- نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه – مرحله دوم

همانطور که در صفحه زیر مشاهده می کنید متناسب با نوع فعالیت مورد نظر خود میتوانید یکی از فرم های مستقل، تحت پوشش، پشتیبان را انتخاب و تکمیل نمایید.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

پس از انتخاب ثبت نام متقاضی مستقل از منوی ثبت نام صفحه زیر قابل مشاهده است.

دقت کنید که فیلد های ستاره دار این صفحه تمام پر شوند در غیر اینصورت پس از تکمیل اطلاعات این صفحه و زدن دکمه ثبت اطلاعات و دریافت کد رهگیری قادر به دریافت کد رهگیری نخواهید بود.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

پس از تکمیل اطلاعات با کلیک بر روی ثبت اطلاعات و دریافت کد رهگیری صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

متقاضیان محترم برای مراجعه و پیگیری های بعدی ارائه کد رهگیری الزامی است . لطفا آن را یادداشت نمایید جهت ادامه ثبت نام بر روی ادامه کلیک کنید.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

پس از تکمیل اطلاعات و کلیک بر روی دکمه ثبت اطلاعات صفحه زیر را مشاهده خواهید نمود.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

ج- نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه – مرحله سوم

پس از تکمیل قسمتهای هزینه تجهیزات و مواد اولیه و مخارج راه اندازی کسب و کار و کلیک بر روی دکمه ثبت اطلاعات صفحه به صورت زیر نشان داده خواهد شد.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

همانطور که در صفحه قبل مشاهده نمودید پس از اطمینان کامل از صحت اطلاعات وارد شده با انتخاب گزینه تایید نهایی ثبت نام و کلیک بر روی دکمه پایان ثبت نام ثبت نام شما قطع شده و طرح دستگاه اجرایی ارسال می گردد.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

در صورت انتخاب ثبت نام متقاضی تحت پوشش از منوی ثبت نام صفحه زیر قابل مشاهده است. همانند متقاضی مستقل در این صفحه نیز پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

پس از کلیک بر روی دکمه ثبت اطلاعات و دریافت کد رهگیری صفحه زیر نمایش داده خواهد شد برای مراجعات و پیگیری‌های بعدی ارائه کد رهگیری الزامی است لطفاً آن را یادداشت بفرمایید.

همانند سایت ثبت نام متقاضی مستقل با انتخاب گزینه تایید نهایی ثبت نام و کلیک بر روی پایان ثبت نام ثبت نام پایان می پذیرد.

دقت کنید که گزینه تایید نهایی ثبت نام حتما علامت زده شده باشد در غیر این صورت طرح دستگاه اجرایی ارائه نخواهد شد.


ویرایش و پیگیری ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه


جهت پیگیری و نیز ویرایش اطلاعات ثبت نامی منوی ویرایش و پیگیری را باز کنید و سپس با توجه به نوع ثبت نام ( مستقل – تحت پوشش- پشتیبان حقیقی و حقوقی ) ویرایش مورد نظر را انتخاب کنید.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

کد ملی و کد رهگیری خود را وارد نموده سپس بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید وضعیت طرح مورد نظر نشان داده خواهد شد. در ادامه تصاویری از وضعیت های مختلف طرح نشان داده شده است.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه


فراموشی کد رهگیری هنگام ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه


در صورتی که کد رهگیری خود را فراموش کرده اید برای پیگیری ثبت نام می توانید در منوی سمت راست صفحه اصلی بر روی فراموشی کد رهگیری انتخاب نمایید.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

بدین ترتیب صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد کدملی خود را وارد نموده و بر روی دکمه جستجو کلیک کنید.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه


انصراف هنگام ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه


در صورت انصراف از ارائه طرح میتوانید از منوی انصراف از سمت راست صفحه اصلی انصراف متقاضی مستقل و تحت پوشش و یا انصراف متقاضی پشتیبان با در نظر گرفتن نوع ثبت‌نام را انتخاب نمایید.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه

با وارد کردن کد ملی و کد رهگیری و کلیک بر روی دکمه ادامه طرح مورد نظر را حذف نمایید.

نحوه ثبت نام مشاغل خانگی در سامانه


مراحل بررسی طرحهای مشاغل خانگی


طرح مشاغل خانگی پس از ثبت نام متقاضیان در سامانه مشاغل خانگی ابتدا توسط دستگاه اجرایی ذیربط بررسی و در صورت تایید برای صدور مجوز به ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی استان ارسال می گردد و در ادامه جهت اخذ تسهیلات به بانک عامل ارسال و متقاضی به بانک معرفی می گردد.

در الگوی توسعه مشاغل خانگی پس از ثبت نام متقاضیان در سامانه مشاغل خانگی طرح توسط دستگاه اجرایی ذیربط بررسی و در صورت تایید برای توانمندسازی متقاضی مورد نظر (مشاوره- استعدادسنجی-آموزش-ارتقا کمی و کیفی محصولات-شناخت بازار ) به جهاد دانشگاهی ارسال می شود.

سپس طرح برای صدور مجوز به ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی استان ارسال شده و در ادامه جهت اخذ تسهیلات به بانک عامل ارسال و متقاضی به بانک معرفی میگردد.

توجه !!!

  • برای ثبت نام در سامانه مشاغل خانگی داشتن گواهی مهارت در رشته مورد نظر الزامی است .
  • ثبت نام و بررسی طرحها، از طریق سامانه مشاغل خانگی و بدون نیاز به مراجعه حضوری، انجام میشود.
  • درصورت نیاز به اصلاح طرح، ارائه مدارك و یا پیگیری حضوری ، مراتب از طریق پیام در سامانه، به متقاضی اعلام میگردد.
  • متقاضیان میتوانند 10روز پس از ثبت نام ، با مراجعه به سامانه مشاغل خانگی و ارائه کد رهگیري ،از روند بررسی طرح و یا پیامهاي مربوطه مطلع شوند و درصورت مشاهده پیام تکراري، بصورت تلفنی ، راهنمایی لازم را از کارشناسان مشاغل خانگی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یا شهرستان دریافت نمایند.