به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

آغاز اجرای نرخ‌ جدید کارمزد بانکی


در این مقاله نرخ جدید کارمزد بانکی را با ارائه یک جدول از قیمت ها ارائه خواهیم داد. بانک مرکزی در اوایل آبان ماه به شبکه بانکی ابلاغ کرد تا افزایش کارمزد خدمات بانکی را از ابتدای آذرماه اجرا کنند که بنابراین، نرخ‌ جدید کارمزد بانکی از امروز اجرا می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری وکلای بازرگان به نقل از ایسنا، پس از مدت‌ها درخواست بانک‌ها برای افزایش کارمزد خدمات بانکی به عنوان یکی از منابع درآمد آن‌ها سرانجام بانک مرکزی با آن موافقت کرد و کارمزدهای جدید از امروز اجرا می‌شوند.

در این راستا، بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند به منظور رقابت با یکدیگر، حداکثر تا ۳۰ درصد و برای افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، مستمری بگیران و مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) حداکثر تا ۱۰۰ درصد مبالغ مندرج در جداول ابلاغی نرخهای کمتری را اعمال کنند.

برای اطلاع از جزییات نرخ جدید کارمزد بانکی با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.


کارمزد کارت به کارت


نرخ جدید کارمزد بانکی مانند کارمزد کارت به کارت از قرار زیر است :

از این پس کارمزد عملیات کارت به کارت به عنوان یکی از پرکاربردترین خدمات بانکی از ۵۰۰ به ۶۰۰ تومان به ازای هر یک میلیون تومان افزایش یافت و در صورت افزایش هر یک میلیون تومان در فرایند کارت به کارت معادل ۲۴۰ تومان به این مبلغ افزوده خواهد شد.


کارمزد اعلام مانده کارت و  ۱۰ گردش آخر


همچنین، نرخ جدید کارمزد بانکی مانند کارمزد اعلام مانده کارت و ۱۰ گردش آخر از قرار زیر است :

هزینه اعلام مانده کارت و در صورت حساب ۱۰ گردش آخر معادل ۲۴۰ تومان و اعلام مانده کارت از طریق خودپردازها به قیمت ۱۲۰ تومان است.

علاوه بر این، در حال حاضر کارمزد اعلام ۱۰ گردش آخر کارت شناسایی، صدور انواع کارت مغناطیسی و دریافت حضوری و غیرحضوری قبوض به ترتیب ۱۵۰، ۶۰۰۰، ۲۴۰۰ و ۱۲۰ تومان است.


کارمزد صدور دسته چک


نرخ جدید کارمزد بانکی مانند کارمزد صدور دسته چک از قرار زیر است :

از امروز مشتریان بانک‌ها به ازای صدور دسته چک برای هر برگ معادل ۲۰۰ تومان کارمزد پرداخت می‌کنند که این رقم به اضافه هزینه تمبر محاسبه شده و پیش از این، کارمزد صدور دسته چک ۱۲۰ تومان بوده است.

از سوی دیگر، ارائه صورت حساب سال جاری هر صفحه ۶۰۰ و برای سال‌های گذشته به ترتیب ۶۰۰ و ۷۲۰ تومان هزینه دارد که این ارقام پیش از این، ۵۰۰ و ۶۰۰ تومان بوده‌اند.


کارمزد صدور رمز جدید بانکی


نرخ جدید کارمزد بانکی مانند کارمزد صدور رمز جدید بانکی از قرار زیر است :

طبق این گزارش، از امروز باید برای صدور رمز جدید کارت بانکی در شعبه ۱۰۰۰ تومان پرداخت کرد و نکته حائز اهمیت در این زمینه این است که پیش از این بانک مرکزی دستوری مبنی بر دریافت خدمات الکترونیکی بانک چون پایا و ساتنا ابلاغ نکرده بود.

اما حالا طبق مصوبه‌ای که از امروز اجرا می‌شود، کارمزد انتقال وجه بین‌بانکی پایا یک صدم مبلغ تراکنش با کف ۲۰۰ تومان و تا سقف ۲ هزار و ۵۰۰ تومان است. همچنین، کارمزد انتقال وجه بین‌بانکی ساتنا نیز ۲ صدم درصد مبلغ تراکنش تا سقف ۲ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.


آشنایی سامانه پایا و ساتنا


حال که نرخ جدید کارمزد بانکی برای شما ارائه شد، بد نیست که با سامانه پایا و ساتنا بیشتر آشنا شوید.

پایا یک سیستم تبادل اطلاعات بانکی است که به بانک‌ها اجازه می‌دهد تمامی تبادلات بین بانکی مشتریان خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند.

کاربرد اصلی این سامانه، مکانیزه کردن پرداخت‌های خرد بین بانکی با تعداد انبوه برای مشتریان است که پس از تکمیل مراحل پیاده سازی، ارائه خدمات از طریق اینترنت را نیز میسر می‌سازد.

به کمک این سامانه، بانک‌های عضو آن می‌توانند بنا به درخواست مشتری، دستور واریز و یا برداشت وجوه در حساب‌های سایر بانک‌ها صادر کند.

بانک مرکزی با پیاده سازی این سامانه، امکان حواله الکترونیکی پول از حسابی در یک بانک به حسابی در بانک دیگر (بین بانکی) را فراهم کرده است و مشتریان بانک‌ها با استفاده از پایا می‌توانند پول را از حساب خود به حسابی در بانک دیگر به صورت الکترونیکی حواله کنند.

از سوی دیگر، ساتنا سامانه‌ای الکترونیکی است که پردازش و تسویه تراکنش‌های بین بانکی و دستور پرداخت‌های فوری را به صورت انفرادی و آنی انجام می‌دهد.

در این سامانه مشتریانی که در بانک ملی دارای یکی از انواع حساب (جاری، پس انداز و کوتاه مدت) هستند، می‌توانند نسبت به انتقال وجوه (مبالغ بیش از ۱۵ میلیون تومان) به حساب خود یا سایر افراد در سایر بانک‌ها اقدام کنند.


هزینه سرویس پیامکی بانک چه قدر است؟


نرخ جدید کارمزد بانکی مانند هزینه سرویس پیامکی بانک از قرار زیر است :

سامانه ذکر شده به مشتریان یک بانک این امکان را می‌دهد تا با مراجعه به شعب بانک خود یا از طریق سامانه اینترنتی بانک حواله‌هایی با مبالغ بیش از ۱۵ میلیون تومان را به هر حسابی در هر بانکی انتقال دهند که مزایای بکارگیری ساتنا را می‌توان امنیت، سرعت و سادگی انجام عملیات آن نام برد.

لازم به ذکر است که افتتاح حساب از جمله خدمات بانکی بدون هزینه و کارمزد است و هزینه ارسال پیامک برای اطلاع رسانی با گرفتن رضایت مشتری معادل ۳۰ تومان به اضافه هزینه پیامک و حق اشتراک سالیانه است.


تغییر رمز کارت به صورت «غیرحضوری» رایگان است


طبق این گزارش، عملیات تغییر رمز کارت با استفاده از خودپرداز یا هر یک از کانال‌های غیرحضوری رایگان و عملیات تغییر رمز کارت در داخل شعبه به دلیل جلوگیری از مراجعه حضوری به شعبه با کارمزد انجام می‌شود.

همچنین، اخذ کد بورسی در شعب بانکی نیز با بخشنامه جدید بانک مرکزی مشمول کارمزد ۵۰۰۰ تومانی میشود.

جدول نرخ جدید کارمزد بانکی


با بخشنامه جدید بانک مرکزی نرخ جدید کارمزد بانکی از این قرار است:

 

کارمزد

مقدار

هزینه جدید

هزینه قدیم

کارت به کارت

تا یک میلیون تومان

۶۰۰ تومان

۵۰۰ تومان

کارت به کارت

تا ۲ میلیون تومان

۸۴۰ تومان

۷۰۰ تومان

کارت به کارت

تا ۳ میلیون تومان

۱۰۸۰ تومان

۹۰۰ تومان

صدور کارت‌های بانکی

۶ هزار تومان

۵ هزار تومان

صدور رمز جدید کارت بانکی

هزار تومان

رایگان

اعلام مانده کارت

۱۲۰ تومان

۱۰۰ تومان

اعلام ۱۰ گردش آخر

۲۴۰ تومان

۱۵۰ تومان

انتقال وجه پایا (شخصی)

یک‌صدم درصد مبلغ تراکنش (کف کارمزد ۲۰۰ تومان، سقف کارمزد ۲۵۰۰ تومان)

رایگان

انتقال وجه پایا (گروهی)

بیش از ۱۰ واریز

۱۰۰ تومان به ازای هر تراکنش

انتقال وجه ساتنا

۲صدم درصد مبلغ تراکنش (سقف کارمزد ۲۵ هزار تومان)

غیرحضوری رایگان

پرداخت قبض‌ها (غیرحضوری)

۱۲۰ تومان

رایگان

پرداخت قبض‌ها (حضوری)

۲۴۰۰ تومان

ارسال پیامک بانکی

هر پیامک

۳۰ تومان یا هزینه آبونمان سالانه (به شرط رضایت مشتری)

صدور دسته‌چک

هر برگ

۲۰۰ تومان +هزینه تمبر

۱۲۰ تومان

پرینت ریزحساب (سال جاری)

هر صفحه

۶۰۰ تومان

پرینت ریزحساب (سال‌های قبل)

هر صفحه

۷۲۰ تومان

۵۰۰ تومان

افتتاح حساب

رایگان