هزینه درمان کرونا :


در این مقاله قصد داریم تا به موضوع هزینه درمان کرونا بپردازیم. بیماری کرونا چندین ماه است که تمامی دنیا را درگیر خود کرده و جان بسیاری از افراد را گرفته است.

از یک طرف شدت و سختی این بیماری نفس بیماران را گرفته و از طرفی هم هزینه های بالای درمان نیز به گونه دیگری نفس مردم را تنگ کرده است. بنابراین توصیه اکید موسسه حقوقی بازرگان به شما عزیزان است که ماسک بزنید و موارد بهداشتی را تا حد ممکن رعایت کنید.

در حال حاضر آسان ترین و کم هزینه ترین دارو برای جلوگیری از ابتلا به کرونا زدن ماسک های تنفسی است.

پیش از این دولت اعلام کرده بود که قرار است هزینه درمان و تست کرونا رایگان باشد اما گزارش های مردمی نشان میدهد که این بیماری هزینه های هنگفتی را برای آنها در پی داشته است.

رییس کمیسون بهداشت مجلس خبر ار فاکتورهای ۱۵ تا ۵۴ میلیون تومانی را داده بود اما شواهد نشان میدهد که این مبلغ برای درمان در بیمارستان های خصوصی بسیار بیشتر است.

در خبرگزاری ها و فضای مجازی تصاویری از بیمارستان های مخصوص کرونا دیده می شود که بسیاری از مردم به دلیل نبود تخت خالی در بیمارستان در محوطه بیمارستان و یا در ماشین خود در پارکینگ بیمارستان به دستگاه اکسیژن وصل هستند. برخی از این افراد مجبورند به بیمارستان های خصوصی مراجعه کنند که هزینه سرسام آوری را متحمل می شوند.
اگرچه از نیمه اسفندماه بیمه مرکزی در نامه‌ای اعلام کرده هزینه‌های درمان کرونا شامل بیمه تکمیلی می‌شود و بستری در بیمارستان خصوصی هم ممکن است. اما هزینه‌های درمان فراتر از تصور هر کسی شده است.


هزینه درمان کرونا برای ۲۰ روز درمان ۱۵۰ میلیون تومان!


بررسی‌ها نشان می‌دهد که حداقل هزینه درمان کرونا در بیمارستان خصوصی ۳۵ میلیون تومان است، اما حداکثری برای آن نمی‌توان عنوان کرد.

گاهی این هزینه تا ۱۳۰ و ۱۵۰ میلیون تومان هم می‌رسد. البته این مقدار هزینه جدا از هزینه پرستار خصوصی و دارو‌های خاص است. هزینه بستری و درمان در بیمارستان، چه دولتی و چه خصوصی، بر اساس شدت بیماری، مدت زمان بستری بیمار، نوع داروی مصرف شده و تعداد روز‌های بستری در بخش مراقبت‌های ویژه کاملا متفاوت است.

مدیر بیمه درمان یکی از شرکت‌های بیمه‌ می‌گوید: اگر شدت بیماری کم باشد و بیمار فقط یک هفته در بیمارستان خصوصی بستری شود، هزینه درمان ۳۰ میلیون تا ۴۰ میلیون تومان است.

اما اگر بیماری شدید و بیمار نیازمند بستری در بخش مراقبت‌های ویژه باشد، هزینه ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون تومان می‌شود.

اگرچه مدارک درمانی‌ای داریم که ۲۰ روز بستری در بیمارستان …. ۱۵۰میلیون تومان شده است. یا مثلا بیماری که برای کل دوره درمان یک پرستار خصوصی داشته و برای ۲۰ روز بستری ۲۰ میلیون فقط هزینه پرستار داده؛ روزی یک میلیون تومان.


هزینه درمان کرونا با اتاق ایزوله ۲۵ میلیون!


بررسی مدارک درمان یکی دیگر از شرکت‌های بیمه‌ای نشان می‌دهد اگر بیمار فقط نیازمند بستری در اتاق ایزوله باشد، هزینه بین ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان است.

اگر فقط نیاز به درمان دارویی داشته باشد باید ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان هزینه کند.

اما اگر بیماری حاد باشد و بیمار به همه این موارد نیاز داشته باشد، هزینه بین ۳۰ تا ۷۰ میلیون تومان است.

اما این تفاوت‌ها به چه دلیل است؟ علاوه بر شدت بیماری و دوره بستری، نوع دارو‌های مصرفی هم بر هزینه نهایی درمان تاثیر می‌گذارد.

در بیمارستان‌های خصوصی، بر خلاف بیمارستان دولتی، دست بیمار برای انتخاب نوع و کیفیت دارو باز است.

اگرچه داروی مشخص و معینی برای درمان کرونا وجود ندارد، اما کیفیت همان دارو‌های موجود هم کاملا متفاوت است. برخی بهتر است و زودتر نتیجه می‌دهد و برخی نه.

در برخی از بیمارستان‌های خصوصی از داروی ژاپنی استفاده می‌شود که گران است. یا برخی از دارو‌ها هست که تحت پوشش بیمه تکمیلی نیست و هر بیماری از پس هزینه‌های آن بر نمی‌آید.


هزینه درمان کرونا در بیمارستان دولتی؛ ۲۰ تا ۳۰ میلیون!


هزینه درمان کرونا در بیمارستان دولتی قطعا از بیمارستان خصوصی کمتر است.

بنابر اظهارات پرسنل دو بیمارستان دولتی، هزینه درمان این بیمارستان‌ها برای دارندگان بیمه پایه کاملا رایگان است.

اما اگر بیماری بیمه پایه نداشته باشد، هزینه درمان بین ۵ تا ۳۰ میلیون تومان است. جدای از هزینه دارو‌های خاص.

مدیر درمان یکی از شرکت‌های بیمه‌ای می‌گوید: ما مدارک پزشکی از بیمارستان‌های دولتی داریم، مانند مسیح دانشوری، لبافی‌نژاد، رسول اکرم، امام خمینی و … که گاهی هزینه درمان در آن‌ها بین ۱۷ تا ۲۵ میلیون تومان است.

یا برای مثال در یکی از بیمارستان‌های دولتی در شهر قم هزینه درمان ۲۲ میلیون تومان بوده است. به گفته فرد دیگری، بستری بیماران بدون بیمه، در بیمارستان‌های دولتی بین ۵ تا ۱۳ میلیون تومان است. البته هزینه درمانی به طور متوسط حدود ۷ میلیون تومان است.

البته این فقط شامل هزینه بستری است. دارو و موارد مورد نیاز دیگر را خود بیمار باید تهیه کند.


هزینه درمان کرونا با تهیه داروی ۲۰ میلیون تومانی!


هزینه دارو، هم کم از هزینه بستری نیست. گاهی بیمار به دارویی نیاز دارد که کاملا آزاد است و تحت پوشش بیمه نیست. آنجاست که هزینه بالا می‌رود.

«مثلا همراه یکی از بیماران روز گذشته سه واحد داروی آی وی آی جی تهیه کرده بود. من فاکتورش را دیدم. ۲۰ میلیون شده بود.»

«فرد دیگری همان دارو را ۳۰ میلیون تومان خریده.»

فرد دیگری هم می‌گوید هزینه هر واحد داروی آی وی آی جی، ۵۰۰ هزار تومان است و بیمار باید به صورت مرتب این دارو را دریافت کند.

نکته قابل توجه این است که داروی آی وی آی جی قبلا برای بیماران دارای فشار ریه استفاده می‌شد و قیمت آن شامل بیمه و ۷ میلیون تومان بود. اما برای بیماری کرونا، این دارو شامل بیمه نیست و آزاد است.

برخی هم باید داروی «ایلومدین» استفاده کنند. دارویی که فشار ریه را کاهش می‌دهد، اما گران است و هزینه آن ۶ تا ۷ میلیون تومان است.


‌۶ میلیون تومان، هزینه ماسک و دستکش


اما جالب‌ترین هزینه، مربوط به هزینه لوازم حفاظتی کادر درمان است. گاهی بیماران باید ۶ میلیون تومان هزینه ماسک و دستکش و الکلی را بدهند که کادر درمان استفاده کرده‌اند.

مدیر بیمه درمان یکی از شرکت‌های بیمه می‌گوید: در حال بررسی این اعداد و هزینه‌های تحمیلی هستیم و احتمالا بیمه تکمیلی این موارد را تقبل نکند و کسورات بزنیم.

چون این هزینه‌ای است که بیمارستان باید برای کادر درمان خود هزینه کند. اما آن را از بیمار می‌گیرد و بیمار هم انتظار دارد ما این هزینه را بدهیم.

اما چون تعداد و رقم این ردیف هزینه در مدارک بیماران کرونایی زیاد شده، تصمیم گرفته‌ایم که آن را پرداخت نکنیم.

مدیر درمان شرکت دیگری، اما می‌گوید روزانه مبلغ ۱۵۰۰ تومان برای لوازم حفاظتی در فاکتور بیمار شارژ می‌شود.

شاید در نگاه اول هزینه درمان کرونا مقدار بالایی نباشد، اما اعداد دیگری هم به آن اضافه می‌شود و ناگهان به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه بی‌دلیل در روز می‌رسد و در یک دوره بستری ۱۰ تا ۲۰ روزه رقم آن قابل توجه می‌شود. این هزینه گاهی ۵۰۰ هزار تومان است و گاهی ۶ میلیون تومان.


نتیجه گیری :


همان طور که از اعداد و ارقام بالا برمی آید و با توجه به کمبود دارو به دلیل تحریم های ایران بهترین راهکار این است که از سفرهای غیر ضروری خودداری کرده و هموازه از ماسک استفاده کنیم. در حال حاضر ساده ترین و کم هزینه ترین راهکار استفاده از ماسک محسوب می شود. به امید اینکه مردم ایران نیز بتوانند این بیماری را شکست دهند.