به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

واتساپ رفع فیلتر شد


بنا به گزارشات برخی از کاربران صبح امروز واتساپ رفع فیلتر شد. البته این رفع فیلتر واتساپ تنها در بعضی اپراتورها مانند همراه اول و رایتل دیده‌ شده‌ است.

برخی از کاربران می‌گویند دسترسی به پیام‌رسان واتساپ که در روزهای گذشته فیلتر شده‌ بود، بدون استفاده از نرم‌افزارهای تغییر آی‌پی یا همان فیلترشکن از صبح امروز ممکن شده‌‌ است.

در روزهای گذشته در پی ایجاد محدودیت برای اینترنت بین‌المللی در کشور شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و واتساپ به دلیل مسائل امنیتی فیلتر شدند. حال به نظر می‌رسد که واتساپ رفع فیلتر شد.

این در حالیست که تنها کاربران اپراتورهای همراه اول و رایتل از رفع فیلتر واتساپ خبر دادند و هنوز این پیام‌رسان در باقی اپراتورها و سرویس‌دهنده‌های اینترنت و ثابت خانگی فیلتر است.

با این حال رفع فیلتر واتساپ در حد گمانه‌زنی است و از منابع رسمی خبری در این باره منتشر نشده‌ است.

همچنین سرنوشت فیلترینگ اینستاگرام مشخص نیست. این احتمال وجود دارد که اینستاگرام نیز برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر به کسب‌وکارها رفع فیلتر شود.


فیلتریگ تا چه زمانی ادامه دارد؟


از ابتدای مهر ماه ۱۴۰۱ و با توجه به شرایط کشور تصمیم به فیلترینگ واتساپ و اینستاگرام گرفته‌ شد و حال امروز ۱۰ مهرماه واتساپ رفع فیلتر شد.

در همین راستا ناآرامی‌ها و اعتراضات اخیر باعث شد تا بخش‌هایی از طرح صیانت یعنی فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ به اجرا برسد؛

دو پلتفرم خارجی که در ایران مخالفان زیادی دارند و به همین دلیل با وجود چنین مخالفانی امکان رفع فیلتر آنها بعید به نظر می‌رسد.

از این رو می‌توان گفت اینستاگرام در شهریور ۱۴۰۱ با سرنوشتی مشابه تلگرام در دی ۱۳۹۶ مواجه شده است.

با این حال، مدتی قبل وزیر کشور در خصوص محدودیت‌های اعمال شده برای دسترسی به اینترنت گفت اگر ناآرامی‌ها و اعتراضات تمام شود، اینترنت نیز به وضعیت قبل برخواهد گشت.

این در حالیست که در طی فیلترینگ ۱۱ روزه اینستاگرام، حدود ۴۰۰ هزار کسب و کار آنلاین ایرانی دچار تزلزل شدند و رو به نابودی می‌روند.

همچنین، در اینستاگرام حدود ۱۰ میلیون نفر به شکل مستقیم و ۹ میلیون نفر به شکل غیر مستقیم کسب درآمد می‌کنند. از این رو فیلترینگ دائمی آنها زندگی بسیاری از مردم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

امیدواریم بعد از اینکه واتساپ رفع فیلتر شد، نوبت به رفع فیلتر اینستاگرام نیز برسد.