به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

وام ۱۵۰ میلیونی سربازان


ثبت‌نام وام ۱۵۰ میلیونی سربازان تا پایان تیرماه ادامه دارد اما امسال اولویت با متقاضیانی است که از سال گذشته موفق به دریافت تسهیلات نشدند.

از مجموع ۶۸ هزار ثبت‌نام‌کننده وام ۱۵۰ میلیونی سربازان پارسال فقط به حدود ۱۴ درصد از متقاضیان وام خوداشتغالی سربازی پرداخت شده و طبق محاسبات سقف دو هزار میلیاردی که فعلا برای این تسهیلات درنظر گرفتند، نهایتا جوابگوی ۱۳ هزار و ۵۰۰ متقاضی جدید است.


شرایط دریافت وام ۱۵۰ میلیونی سربازان


شرایط دریافت وام ۱۵۰ میلیونی سربازان با سال گذشته تفاوتی ندارد و به‌شکل خلاصه در سه قسمت دسته‌بندی می‌شود.

  1. یکی از شرط‌های مهم این است که متقاضی تسهیلات باید گواهی مربوط در هر رشته‌ای مثل فرهنگی، هنری، صنعتی، کشاورزی، خدمات و … را حین خدمت گذرانده باشد.
  2. شرط بعدی داشتن مدرک کارشناسی به بالاتر است
  3. و مورد سوم به این برمی‌گردد که متقاضی باید از هنرستان، دانش سرا یا آموزشگاه‌های علمی و کاربری فارغ‌التحصیل شده باشد.

وام ۱۵۰ میلیونی سربازان که به اسم تسهیلات خوداشتغالی معروف شده، به متقاضیانی تعلق می‌گیرد که یا در حین خدمت هستند یا اینکه نهایتا پنج سال از تاریخ دریافت کارت پایان خدمات آن‌ها گذشته باشد.

شرایط دریافت وام نشان می‌دهد فقط متقاضیانی می‌توانند در سامانه سربازماهر ثبت‌نام کنند که تابعیت ایرانی داشته باشند و دارای کارت ملی باشند.


شانس دریافت وام ۱۵۰ میلیونی سربازان چقدر است؟


وام ۱۵۰ میلیونی سربازان پارسال فقط به ۱۴ درصد از متقاضیان واجد شرایط تعلق گرفته است. این خبر را موسی کمالی به‌عنوان مشاور قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی ستادکل نیرو‌های مسلح دو ماه قبل اعلام کرده و گفته سال گذشته قریب ۶۳ هزار متقاضی برای دریافت وام خوداشتغالی سربازی در سامانه سربازماهر ثبت‌نام کردند.

آنطور که موسی کمالی می‌گوید از بین ۶۳ هزار متقاضی، حدود ۴۷ هزار نفر همه شرایط لازم برای دریافت تسهیلات را داشتند، اما وام سربازی در سال گذشته فقط به حدود شش هزار و ۵۰۰ نفر تعلق گرفته است.

مشاور قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی ستادکل نیرو‌های مسلح مقصر را بانک‌ها دانسته و گفته به‌خاطر همکاری نکردن آن‌ها روند پرداخت تسهیلات تاخیر داشته است.

گفته می‌شود امسال چیزی حدود دو هزار میلیارد تومان برای اختصاص تسهیلات ۱۵۰ میلیونی خوداشتغالی سربازی پیش‌بینی شده است. با این اوصاف در بهترین حالت امسال نزدیک ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر امکان دریافت وام ۱۵۰ میلیونی سربازان را خواهند داشت.


روش دریافت وام ۱۵۰ میلیونی سربازان


ثبت‌نام وام ۱۵۰ میلیونی سربازان احتیاج به ثبت‌نام در سامانه سربازماهر دارد. متقاضیان وام بعد از ورود به سایت sarbazmaher.com باید سراغ گزینه سربازماهر بروند.

در این سایت برای بهبود روند سربازی و تسهیل اشتغال کارکنان وظیفه نیرو‌های مسلح طراحی شده که خب البته بعد از انتشار خبر وام ۱۵۰ میلیونی سربازان فعلا کمی کند است.

در این بخش بعد از وارد کردن یکسری اطلاعات مثل شماره تلفن همراه، ایمیل و رمز ورود جدید کار ثبت‌نام در سامانه به‌پایان می‌رسد. نهایتا بعد همه این مراحل کد احراز هویت به شماره تلفن اعلامی، ارسال می‌شود.

ثبت‌نام وام تا پایان تیرماه امسال ادامه دارد، اما طبق اعلام مسئولان ستادکل نیرو‌های مسلح در سال جدید اولویت دریافت وام با متقاضیانی است که پارسال به آن‌ها تسهیلاتی پرداخت نشده است.


اقساط وام ۱۵۰ میلیونی سربازان


وام ۱۵۰ میلیونی سربازان مثل همه تسهیلات قرض‌الحسنه بدون سود است و فقط شامل چهار درصد کارمزد می‌شود. شرایط وام نشان می‌دهد، متقاضی آن می‌تواند اقساط را بین پنج تا هفت سال تسویه کند.

اقساط وام در حالتی که متقاضی بازپرداخت پنج ساله را انتخاب می‌کند، ماهی دو میلیون و ۷۲۷ هزار و ۲۷۳ تومان خواهد بود. البته در ماه‌های ابتدایی هر سال این عدد بیشتر است.

یعنی در ماه اول رقم اقساط وام شش میلیون تومان است، در ماه سیزدهم اقساط وام ۱۵۰ میلیونی سربازی به چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد و در ماه چهل و نهم این عدد یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.

به این ترتیب بعد از ۶۰ ماه، کل اقساط  به ۱۶۸ میلیون تبدیل می‌شود که از این عدد ۱۸ میلیون تومان سود تسهیلات است.

اقساط این وام در حالتی که مدت بازپرداخت هفت سال است، ماهی یک میلیون و ۹۴۸ هزار و ۵۲ تومان خواهد بود. همان شرایطی که در بخش قبلی بررسی کردیم، اینجا هم وجود دارد.

یعنی رقم اقساط در ماه اول شش میلیون تومان، در ماه سیزدهم پنج میلیون و تقریبا ۱۴۲ هزار تومان و در ماه هفتادوسوم ۸۵۷ هزار تومان خواهد بود. به این ترتیب متقاضی وام ۱۵۰ میلیونی سربازان بعد هفت سال ۱۷۴ میلیون تومان به‌عنوان سود پس می‌دهد که ۲۴ میلیون تومان از این پول به‌عنوان سود وام دریافت می‌شود.