واکسیناسیون ۳۰ سال به بالا


سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن تشریح وضعیت بیماری در کل کشور، پاسخ به شبهات پیش‌آمده پیرامون واردات واکسن کرونا و خبر از واکسیناسیون ۳۰ سال به بالا را داد.

علیرضا رئیسی گفت: درمورد محدودیت‌ها بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیلی اصناف به جز مشاغل گروه یک تا روز ۳۰ مرداد برقرار بود و منع تردد بین استانی نیز تا ۵ شهریورماه برقرار است.

ما از اصناف ممنونیم که در همه ایام کرونا بسیار همکاری کردند و این بار همکاری بسیار فوق‌العاده بود. مبنا بر این بود که از تعطیلات تاسوعا و عاشورا استفاده کنیم که رعایت اصناف بالاتر از ۸۰ درصد اتفاق افتاد.

از طرفی ۷ گروه از مشاغل بیشترین سرایت بیماری را دارند که شامل رستوران‌ها، کافه‌ها، باشگاه‌ها، استخرهای سرپوشیده، نمایشگاه‌های تخصصی و عمومی در فضای بسته و … می‌شوند و امروز مصوب شد این مشاغل همچنان تعطیل باشند.

درباره پاساژها و بازارهای سرپوشیده نیز مبنا این شد که با پروتکل‌های سختگیرانه پیش برویم. کسب و کارها تعطیل می‌شود و توان جبران کل یا بخشی از خسارت افراد وجود ندارد و نمی‌توان ادامه‌دار مشاغل را تعطیل کرد.

وی افزود: ما از تجمع و تهویه نامناسب می‌ترسیم اما اگر پاساژی باشد که تهویه آن مناسب باشد و افراد ماسک بزنند، پاساژگردی رخ ندهد و خرید در سریع‌ترین زمان ممکن صورت گیرد، می‌توانند فعال باشند. پروتکل‌ها در ارتباط با پاساژها و بازارهای سرپوشیده تغییر خواهد کرد و ابلاغ می‌شود.

برخی حتی می‌دانند کرونا چه خطراتی دارد اما باز هم پروتکل‌ها را رعایت نمی‌کنند و در مقابل دوربین صداوسیما می‌گویند کیلومترها از شهرشان دور شدند که بیایند یک بستنی بخورند و بروند.

زمانی بحث این بود که ما اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی را افزایش دهیم اما آیا اکنون سطح اطلاعات مردم در مورد کرونا پایین است؟ خیر، به نظر من به قدر کافی اطلاع‌رسانی شده است و الان حساسیت‌ها کاهش‌ یافته است. مثل پزشکی که می‌داند سیگار چه عوارض بدی دارد اما پزشک سیگاری هم داریم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درخصوص واکسیناسیون ۳۰ سال به بالا اظهار کرد: هیچ کاری برای مقابله با کرونا به تنهایی کافی نیست. واکسیناسیون مهم است اما باید پروتکل‌ها هم رعایت شود.

الان در آمریکا میزان مرگ و میر کرونایی ظرف یک ماه از حدود ۱۱۰ نفر به بالاتر از ۱۰۰۰ نفر رسیده است و شرایط اروپا هم همین‌گونه است زیرا ماسک‌ها را بعد از واکسیناسیون برداشتند. اروپا جام ملت‌های اروپا را برگزار کرد و همه رفتند در استادیوم‌ نشستند و پس از آن ۳۴۰۰ نفر مبتلا شدند.


مشکلی برای تامین ارز واردات واکسن وجود ندارد


وی درباره واردات واکسن کرونا  و واکسیناسیون ۳۰ سال به بالا بیان کرد: تلاش‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته است و چهار جلسه کاربردی خوب در این زمینه با تمام عوامل موثر داشتیم و حتی رئیس جمهور ما با رئیس جمهور چین در این مورد تلفنی صحبت کردند.

ما تا پایان شهریور قطعا حدود ۳۰ میلیون دُز واکسن وارداتی خواهیم داشت. با یک تفاهم‌نامه دیگر از مهرماه، ۱۵ میلیون دز واکسن وارداتی دیگر و در آبان‌ نیز ۱۵ میلیون دز دیگر به دستمان می‌رسد.

در تماس تلفنی رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور چین قرار شد میزان واکسن آبان ماه در همان مهرماه به دستمان برسد بنابراین اگر از الان تا پایان مهر ۶۰ میلیون دز واکسن داشته باشیم می‌توانیم تا اول آبان به واکسیناسیون تا سن ۳۰ سال برسیم.

قبل از این هم تلاش برای واردات صورت می‌گرفت اما به عنوان مثال تا کشور چین یک میلیارد و ۳۰۰ هزار دُز واکسن تزریق نمی‌کرد به ما یا سایر کشورها واکسن نمی‌داد. کشوری مثل کانادا که هم‌پیمان آمریکاست ۳.۷ برابر نیازش واکسن از آمریکا پیش‌خرید کرده است ولی آمریکا تا زمانی که بالای ۵۰ درصد مردم خود را واکسن نزد، به کانادا واکسن نداد.

سبد کووکس و قرارداد خرید واکسن از روسیه و قرارداد با چین اقدامات مهم ما برای واردات واکسن بود و تاکنون بیشترین واکسن را هم کشور چین به ما داده است.

اینکه برخی مطرح می‌کنند پس چرا کشوری مثل آمریکا یا … به فلان کشور همسایه واکسن داد برای این بود که آنها در کارآزمایی بالینی واکسن شرکت کردند و استراتژی ما این نبود. هزاران برگ سند برای اقداماتی که برای واردات واکسن انجام دادیم وجود دارد.

رئیس جمهور تاکید کردند اولویت اول دولت بحث کروناست و در ارتباط با تامین ارز برای واکسن هیچ مشکلی نداریم. نهادهای مرتبط نیز تمام تلاش خود را انجام می‌دهند. نگرانی مردم برای واکسن طبیعی است اما این شبهه که آمریکا به ما واکسن فایزر و مدرنا می‌داد اصلا درست نیست.

ما با یک یا دو کشور اروپایی وارد مذاکره شدیم برای گرفتن واکسن فایزر و مدرنا که اگر کارها خوب پیش برود حتما وارد خواهیم کرد. این موضوع خارج از تعهد کووکس است.

وی افزود: درمورد واکسن داخلی نیز ان‌شاءالله ظرف ۳ هفته آینده تحول خوبی در میزان تولید واکسن داخلی ایجاد خواهد شد و از مهر به بعد به تولید ۱۰ تا ۱۵ میلیون دز واکسن می‌رسیم.

وی درباره عوارض تزریق واکسن کرونا تصریح کرد: هر واکسنی که اکنون تولید می‌شود صرف نظر از اسم آن، حتما عارضه دارد اما این موضوع مثل هر دارویی است که عوارض دارد. کرونا می‌تواند ۱۰۰۰ عارضه داشته باشد اما در مقابل، واکسن چنین نیست. عوارض شایع تب و درد دست و … طبیعی است. عوارض شدیدتر نیز درصد بسیار پایینی دارند.


سیاست‌های بازگشایی مدارس / واکسیناسیون ۸۵ درصد معلمان تاکنون


واکسیناسیون ۳۰ سال به بالا امر بسیار مهمی است و مقرر شد دو تیم برای این امر تشکیل شود که یک تیم وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش است. بطور کلی رویکرد ستاد ملی برمبنای بازگشایی مدارس به صورت حضوری است اما با اصول شرایط لازم بنابراین از اول مهرماه مدارس به شکل مجازی بازگشایی می‌شود.

ما در کشور ۱۱۲ هزار مدرسه داریم که از این تعداد ۶۲ هزار ۵۰۰ مدرسه زیر ۱۰۰ نفر هستند و مبنایی که قائل شدیم این است که هیچ کلاسی نباید بیش از ۱۵ نفر باشد و در خیلی از مناطق این شرایط فراهم است. الان ۸۵ درصد معلمین سراسر کشور را واکسینه کردیم و در همین هفته مابقی نیز دز اول را دریافت خواهند کرد.

از طرفی تمام کادر مدارس مشمول دریافت واکسن هستند و سرویس مدارس هم واکسینه خواهند شد و وقتی می‌گوییم تا اول آبان واکسیناسیون ۳۰ سال به بالا انجام می شود، یعنی پدر و مادران هم واکسینه می‌شوند و فقط دانش‌آموزان باقی می‌مانند که این موضوع هم جای بحث دارد.