4/5 - (1 امتیاز)

چه زمانی تست کرونا منفی میشود ؟


شاید برای بسیاری از شما این سوال پیش آید که چه زمانی تست کرونا منفی میشود ؟ پاسخ این سوال را برای دو گروه از افراد مورد بررسی قرار خواهیم داد :

۱- دسته ای از افراد که پس از چند روز از شروع علایم کرونا تست آنها منفی می شود. ۲- دسته دوم کسانی هستند که پس از دو هفته قرنطینه باز هم تست کرونای آنها منفی نمی شود.

برای پاسخ به هر دو دسته سوال مطرح شده در فوق با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید. همچنین بهتر است مقاله « بهترین زمان برای تست کرونا » را نیز مطالعه فرمایید.


منفی شدن تست کرونا در روزهای ابتدایی شروع علایم


در روزهای ابتدایی ابتلا به کرونا ، چه زمانی تست کرونا منفی میشود ؟

حتما تاکنون شنیده اید که فردی علایم کرونا داشته و یا با افراد آلوده در تماس بوده و تست کرونای وی منفی است اما پس از چند روز تست کرونای وی مثبت می شود. احمد نیازی، متخصص بیماری های عفونی در خصوص اینکه چه زمانی تست کرونا منفی میشود گفت:

بیماری کرونا شدت زیادی گرفته است و افرادی که دچار علایمی مانند آبریزش بینی، تب و … می‌شوند و در چند روز اول مشکوک به این بیماری هستند، نباید تست کرونا را انجام دهند، چون ضریب خطا ۹۰ درصد است. افرادی که مشکوک به کرونا هستند، باید روز‌های اول بیماری خود را قرنطینه کرده و بعد از روز پنجم یا ششم، تست کرونا را انجام دهند و اصراری به انجام انواع تست نداشته باشند.

این پزشک تصریح کرد:

از دست دادن حس بویایی و چشایی مهمترین تفاوت کرونا از سرماخوردگی و آنفلوآنزا است و افرادی که دچار آبریزش بینی، سردرد و تب می‌شوند مبنا را به ابتلا به کرونا قرار داده و رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه را حتما در نظر بگیرند.

بنابراین از زمان قرار گرفتن در معرض ویروس تا شروع علایم سه تا ۱۴ روز طول می‌کشد، اگرچه علایم به طور معمول در طی چهار یا پنج روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شود و فرد آلوده ۲ تا سه روز قبل از آغاز علایم تا زمان منفی شدن تست ممکن است به عنوان ناقل ویروس به سایر افراد محسوب شود.

در این صورت رعایت ماسک زدن، فاصله‌گذاری اجتماعی و شناسایی افراد مرتبط با بیماران باعث کاهش خطر انتقال این ویروس از افرادی که آلوده هستند، اما علامت ندارند، به سایرین خواهد شد.

به گفته این متخصص بیماری‌های عفونی تصور می‌شود که در ابتدای بیماری و در هنگام شروع علایم به ویژه سرفه و عطسه احتمال انتقال ویروس به سایر افراد بیشتر است، اما افراد فاقد علامت نیز در صورتی که در فاصله نزدیک با سایر افراد قرار بگیرند می‌توانند منجر به انتقال ویروس شوند.


افراد مبتلا تا چه زمانی ناقل کرونا هستند؟


بیشتر افرادی که به ویروس کرونا آلوده بوده و دارای علامت هستند، معمولا ۱۰ روز بعد از رفع علایم دیگر ناقل این بیماری محسوب نمی‌شوند. افرادی که نتیجه تست کرونای آن‌ها مثبت بوده، اما علامتی از این بیماری را تجربه نکرده‌اند، ۱۰ روز بعد از آزمایش دیگر ناقل محسوب نمی‌شوند.

بر اساس جدیدترین تحقیقات، ممکن است افراد چند روز بعد از احساس بهبودی و بهتر شدن، هنوز به این ویروس آلوده بوده و ناقل باشند، اما تا آن زمان، حتی پس از گذشت ۱۰ روز از برطرف شدن کامل علایم، اگر نیاز به بیرون رفتن از منزل داشتید، حتما از ماسک استفاده کرده، تا حد ممکن از لمس سطوح خودداری و فاصله اجتماعی را رعایت کنید.


آیا پس از اتمام قرنطینه دو هفته ای نیز ممکن است تست کرونا مثبت باشد؟


در ابتدای مطلب گفتیم که دسته دوم افرادی هستند که پس از اتمام دوره بیماری تست کرونای آنها هنوز مثبت است؟ می خواهیم بدانیم آیا این افراد هنوز ناقل بیماری هستند یا خیر؟ در واقع پس از اتمام دوره بیماری چه زمانی تست کرونا منفی میشود ؟

نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد که کروناویروس در مدت یک ماه از بدن بیمار مبتلا به کووید-۱۹ پاک می‌شود. در این بررسی که نتایج آن در مجله بریتیش مدیکال ژورنال منتشر شده، آمده است:

بیماران مبتلا به کووید-۱۹ لازم است مدت یک ماه صبر کنند و سپس به انجام تست مجدد اقدام کنند. همچنین از هر پنج تست منفی کرونا ممکن است یک مورد اشتباه باشد.

در این بررسی محققان به مطالعه ۱۱۶۲ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در یکی از مناطق ایتالیا پرداختند. این بیماران ۱۵ روز پس از انجام تست اولیه، ۱۴ روز پس از تست دوم و ۹ روز پس از تست سوم تحت آزمایش کرونا قرار گرفتند.

محققان این فاصله زمانی را بر اساس توصیه های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در اروپا تعیین کردند. نتیجه اولین تست حدود ۶۰ درصد از بیمارانی که بهبود پیدا کرده بودند منفی اعلام شد.

نتیجه تست دیگر تایید کننده منفی بودن آزمایش در ۷۸.۷ درصد از این بیماران بود که نشان داد از هر پنج تست منفی کرونا ممکن است یک مورد اشتباه باشد. در حقیقت ممکن است فردی پس از منفی بودن نتیجه آزمایش همچنان به ویروس آلوده باشد و آن را به دیگران انتقال دهد.

محققان مشخص کردند زمانی که نتیجه دو تست پی در پی PCR بیمار منفی باشد بدن بیمار از ویروس پاک شده است. به طور کلی، حدود ۳۰ روز پس از تشخیص بیماری و ۳۶ روز پس از شروع اولین علائم بدن بیمار از ویروس پاک شده است.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، همچنین در افراد سالمند و مبتلایان به نوع شدیدتر بیماری، مدت زمان پاک شدن بدن بیمار از کرونا ویروس طولانی‌تر خواهد بود.


نظر دکتر مردانی درباره اینکه چه زمانی تست کرونا منفی میشود ؟


دکتر مسعود مردانی ، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در پاسخ به سوال در روزهای ابتدایی ابتلا به کرونا ، چه زمانی تست کرونا منفی میشود ؟ توضیحاتی نیز درخصوص تست‌های PCR ارائه کرد و گفت:

معمولا پس از دو تا سه هفته بعد از بهبودی، تست PCR باید منفی شود ولی در برخی افراد حتی پس از ۶ هفته از ابتلا باز هم تست PCR مثبت می‌شود که این افراد آلوده کننده نیستند، در این افراد عمدتا لاشه‌های ویروس در دستگاه تنفسی باقی می‌ماند و چون لاشه‌ها حاوی DNA هستند، در این روش تشخیص داده می‌شوند.

 درباره اینکه آیا علائمی مانند درد زیر شکم، سوزش ادرار، مشاهده خون در ادرار و… از علائم جدید کرونا است یا خیر؟، گفت:این موارد علائم اختصاصی کرونا نیست، اما ممکن است فرد مبتلا به کرونا در طول ابتلا به بیماری دچار عوارض کلیوی هم بشود که این موارد عوارض جدید نیست و قرار هم نیست هر فرد مبتلا به کرونا این علائم را تجربه کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی درباره تاثیر استفاده از نقاهتگاه‌ها، هتل‌ها و مسافرخانه‌ها در قرنطینه مبتلایان کرونا، اظهار کرد:

سیاست فعلی وزارت بهداشت انجام تست بیشتر و کشف موارد بیماری و جداسازی افراد کرونا مثبت برای جلوگیری از انتقال بیماری به سایرین است. این موضوع عملی نمی‌شود مگر آنکه مکانی در نظر بگیریم برای افرادی که ممکن است دیگران را آلوده کنند و خود امکانات کافی برای رفتن به قرنطینه را ندارند.

وی افزود: از طرف دیگر تجربه سه ماه اخیر به ما نشان می‌دهد بیمارانی که به خانه می‌فرستیم نه تنها به درستی مسائل بهداشت فردی را برای عدم انتقال بیماری رعایت نمی‌کنند، بلکه کلیه‌ اعضای خانواده را هم درگیر می‌کنند.

به همین دلیل استفاده از ظرفیت نقاهتگاه‌ها، هتل‌ها و مسافرخانه‌ها برای بیماران یک راهکار اساسی است. ما زمانی می‌توانیم موفق باشیم که پس از شناسایی فرد کرونا مثبت، پیگیری مناسبی هم انجام دهیم؛

وگرنه اینکه تست فرد مثبت شود و به رفتن به سر کار و حضور در جامعه ادامه دهد، فایده‌ای ندارد؛ زیرا همچنان گردش ویروس در جامعه ادامه دارد.


عوارض طولانی مدت کرونا بر بدن


بر اساس اطلاعات جدید بیمارانی هستند که پس از ابتلا شکایات غیر اختصاصی متعددی از کمر درد، گزگز دست‌ها، افسردگی، عدم تمرکز، اضطراب، بی‌خوابی، بی‌اشتهایی و ریزش مو دارند که از عوارض طولانی مدت کرونا است.

چندی قبل دکتر فائوچی این عوارض را تحت عنوان کووید مزمن نام برد. یکی از مهم‌ترین علامت این افراد سندرم خستگی مزمن است؛ یعنی بعد از ابتلا به بیماری دچار خستگی می‌شوند که به مدت طولانی با آنها همراه است.


پس از بهبودی چه زمانی تست کرونا منفی میشود ؟


معمولا پس از دو تا سه هفته بعد از بهبودی تست PCR باید منفی شود، ولی در برخی افراد حتی پس از شش هفته از ابتلا باز هم تست PCR مثبت می‌شود که این افراد آلوده کننده نیستند و حتی می‌توان مجوز بازگشت به کار برایشان صادر کنیم.

در این افراد عمدتا لاشه‌های ویروس که در دستگاه تنفسی باقی می‌ماند چون حاوی DNA هستند در این روش تشخیص داده می‌شوند و به همین علت است که حتی پس از بهبودی پاسخ تستشان مثبت می‌شود.