به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

کاهش قیمت دلار در دو روز


کاهش قیمت دلار از جمله مسائلی است که همواره مورد توجه مردم قرار دارد. زیرا همانطور که افزایش آن می تواند منجر به افزایش تورم و گرانی شود کاهش آن نیز می تواند برای مردم نویدبخش باشد.

در دو ماه گذشته قیمت دلار با سیر صعودی خود به کانال ۲۶ هزار تومن وارد شد. رقمی که در تاریخ ایران بی سابقه بود. اما اکنون در دو روز گذشته قیمت دلار در سراشیبی قرار گرفته است.

بازگشت دلار به کانال بیست هزار تومان، شوکی برای بازار ارز تلقی شده است چرا که در روزهای گذشته مسیر دلار صعودی بوده است.


سیگنال کاهش قیمت دلار :


دیروز صرافی‌های بانکی با اعلام نرخ ۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان برای فروش و نرخ ۱۹ هزار و ۹۰۰ تومان برای خرید از مردم این سیگنال را به بازار می‌دهد که فضای بازار ارز در حال تغییر است .

همچنین فاصله هفتصد تومانی قیمت خرید و فروش دلار در صرافی‌های بانکی سیگنالی است که بازارساز به بازار ارز می دهد تا صرافان و فعالان انتظار کاهش قیمت‌ها را در آینده نزدیک داشته باشند.

دیروز در فردوسی و سبزه میدان، کاهش قیمت دلار شرایط را تغییر داد.

هیجان خرید دلار ۲۰ هزار و ۶۰۰ تومانی در ابتدای روز چنان بالا بود که برخی می‌گفتند به زودی ورق بر میگردد.

اما ماندگاری قیمت‌ها در این مقطع از یک سو و کاهش قیمت دلار در بازار آزاد از سوی دیگر سبب شد از میانه روز تعادلی شکننده بر بازار حکمفرما شود.

به گفته یکی از صرافان، عبور دلار از سد مقاومتی ۲۰هزار تومان، عطش خرید دلار را به شدت بالا برد اما در دو روز گذشته شرایط در بازار ارز در حال تغییر است.

تقاضا برای خرید با افزایش احتمال ریزش قیمت‌ها کمتر شده و پیش‌بینی می‌شود این روند در روزهای آتی نیز ادامه یابد.


کاهش قیمت دلار تا کجا ؟


 در حالی که قیمت‌ها در بازار طی دو روز کاهشی بیش از چهار هزار تومان را تجربه کرده است، برخی این سئوال را مطرح می‌کنند که کاهش قیمت دلار تا چه میزان ادامه پیدا می کند.

این سئوال با پاسخ های متعددی روبروست . برخی از کارشناسان می‌گویند قیمت تا ۱۵ هزار تومان کاهش می‌یابد اما در بازار برخی صرافان می‌گویند دلار تا ۱۷ هزار تومان کاهش خواهد یافت.

سد مقاومتی کنونی تعریف شده در بازار اما قیمت ۲۰ هزار تومان است و فعالان می‌گویند عقب‌نشینی از این رقم اتفاق بزرگی برای بازار تلقی می‌شود .

کاهش قیمت دلار

 ارز همواره یکی از بازارهایی است که سرمایه گذاری در آن از سوی مردم پیگیری می‌شود.

همین مساله سبب شده است میلیاردها دلار ارز از چرخه اقتصاد ایران خارج شده و در خانه‌های مردم در قالب پس انداز جا خوش کند.

در عین حال وضعیت پیش آمده ناشی از کرونا در کنار تحریم‌های سخت و سنگین دست به دست هم دادند تا عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات غیر نفتی به معضل مهمی برای اقتصاد ایران تبدیل شود .

از طرفی اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد که کارت بازرگانی صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات خود را به سامانه نیما وارد کنند تعلیق می شود.

اقتصاد ایران حالا در حال فاصله گرفتن از وابستگی به نفت است. این ارز صادرات غیر نفتی است که حالا متر معیار مهمی برای اقتصاد تلقی می شود .


چه اتفاقی در کاهش قیمت دلار در بازار ارز موثر است؟


مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی از گسترش بیش از پیش همکاری‌های ارزی و بانکی میان ایران و عراق خبر داد و گفت:

در صورت تحقق این امر، حجم قابل توجهی از منابع ارزی که به چندین میلیارد دلار می‌رسد وارد بازار شده و بخش زیادی از تقاضای ارز از این محل پوشش داده می شود.

 در این دیدار مذاکرات مفید و سازنده‌ای با طرف عراقی انجام گرفت که نتایج آن در سفر نخست‌وزیر عراق و هیئت همراه به تهران، نهایی می‌شود.

انتظار می‌رود در صورت تحقق این امر، حجم قابل توجهی از منابع ارزی که به چندین میلیارد دلار می‌رسد وارد بازار شده و بخش زیادی از تقاضای ارز از این محل پوشش داده شود.

این درحالی است که سال گذشته تفاهم‌نامه روابط بانکی و مالی میان روسای بانک‌های مرکزی ۲ کشور به امضا رسیده بود. مذاکرات روز یکشنبه هفته حاری در ادامه تفاهم‌نامه یاد شده و سفر ماه گذشته رئیس کل بانک مرکزی صورت گرفته است.