کاهش مدت زمان  ثبت برند ( ثبت علامت تجاری ) به حداکثر ۴۵ روز


خبر کاهش مدت زمان ثبت برند ( ثبت علامت تجاری ) به حداکثر ۴۵ روز را می توان به عنوان خبری خوش برای فعالان اقتصادی دانست. چنانچه برای ثبت برند نیاز به آموزش دارید می توانید به مقاله « آموزش تصویری ثبت برند » مراجعه نمایید.

هیأت مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار در راستای تسریع و تسهیل فرایند ثبت علامت تجاری به منظور تحقق شعار سال، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (مرکز مالکیت معنوی) را مکلف به کاهش مدت زمان ثبت برند کرد.

از این رو، مرکز مالکیت معنوی بایستی با برقراری ارتباط سیستمی با دستگاه‌های ذیربط، تقاضای ثبت برند متقاضیان را از طریق مسیر سبز حداکثر ظرف مدت زمان ۴۵ روز تا مرحله «صدور آگهی نوبت اول (تقاضای ثبت) و یا اخطار رد» مورد رسیدگی قرار دهد.

برند یا علامت تجاری یک نام، اصطلاح، نشانه، سمبل یا طراحی یا ترکیبی از این ها است که هدف از تعریف آن شناسایی کالاها یا خدمات یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان و متمایز کردن آنها از کالاها و خدمات رقبا می باشد.

حق استفاده انحصاری از علامت تجاری فقط به کسی تعلق می گیرد که آن را به ثبت رسانده است. ثبت علامت تجاری که در ایران با ثبت برند شناخته می شود کاملا اختیاری است مگر در مواردی که قانون ثبت آن را الزامی دانسته باشد .

به عنوان مثال ، برای جلوگیری از تقلب و تقلید و تسهیل نظارت در ساخت کالاهایی که برای مصرف مستقیم بر روی بدن انسان به کار می رود، نصب و ثبت اجباری علامت صنعتی بر روی تمام اجناس دارویی و خوراکی و آرایشی الزامی است.

در پنجاه و یکمین نشست هیأت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار به ریاست وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور اعضای هیأت، تشکل‌های بخش خصوصی و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط در روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۰/۴/۷ برگزار شد.

در این نشست با توجه به طولانی بودن زمان ثبت برند ( ثبت علامت تجاری ) برای فعالین اقتصادی و رشد غیرمتناسب تعداد متقاضیان ثبت علائم تجاری نسبت به وضعیت کسب و کار و بنگاه‌های فعال در کشور، موضوع اصلاح فرایند ثبت علامت تجاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین در این نشست علاوه بر بررسی کاهش مدت زمان ثبت برند تصویب شد که منوط کردن هرگونه صدور مجوز به ثبت علامت تجاری از سوی مراجع صدور مجوز مجاز نیست، مگر اینکه بر اساس قانون تجویز شده باشد.

از طرفی دیگر مقرر شد، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (مرکز مالکیت معنوی) با همکاری سازمان غذا و دارو حداکثر ظرف مدت ۲ ماه میز خدمت ثبت علامت تجاری در حوزه غذا و دارو را در مراکز منتخب سازمان غذا و دارو سراسر کشور راه اندازی ‌کند.

در خاتمه این نشست، در راستای بند (۱) تبصره (۴) ماده (۷) قانون اصلاح مواد (۱) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مصوب ۱۳۹۹ و با توجه به نیازمندی دبیرخانه هیأت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار مبنی بر :

دسترسی به سرویس احراز هویت اشخاص حقیقی با متد «ورودی: کد ملی و تاریخ تولد، خروجی: نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، جنسیت و وضعیت حیات» برای استفاده در درگاه ملی مجوزهای کشور (G۴b) که بر بستر اینترنت پیاده‌سازی شده است؛

سازمان ثبت احوال کشور مکلف شد ظرف مدت زمان ۱۵ روز کاری ضمن تعامل با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در صورت نبود محدودیت قانونی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، سرویس بهینه و برخط مورد نیاز را در اختیار دبیرخانه هیأت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار قرار دهد.

گفتنی است مصوبات هیأت مقررات زدایی پس از امضاء وزیر امور اقتصادی و دارایی لازم الاجرا بوده و در درگاه ملی مجوزهای کشور به آدرس www. G۴b.ir قابل دسترس عموم است.