کدام ارز دیجیتال را نخریم ؟


در این مقاله قصد داریم بدانیم که کدام ارز دیجیتال را نخریم . این روزها در شرایطی که بازار ارزهای دیجیتال و بیت کوین داغ شده، تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی در زمینه فروش ارزهای دیجیتال با قیمتی کمتر از بازار به چشم می خورد.

در حالی که این تبلیغات از سوی مجرمان سایبری برای سوء‌ استفاده از شهروندان صورت می‌گیرد. لذا علاقه مندان به ورود به این بازار بایستی هوشیار بوده تا در دام این افراد شیاد قرار نگیرند.

پس از سقوط و ریزش بورس، تعداد قابل توجهی از ایرانیان به دنبال جبران سودهای از دست رفته شان در بورس وارد دنیای ارزهای دیجیتال شدند. البته موضوع استخراج بیت کوین پیش از این هم مطرح بود.

اما اکنون خرید و فروش بیت کوین به‌عنوان روشی برای سرمایه‌گذاری باب شده و این موضوع واکنش مسئولان را هم به دنبال داشته است که معتقدند رمزارزها بازار پرنوسانی دارند و نه تنها تضمینی برای ادامه روند صعودی آنها نیست، بلکه منجر به خروج ارز از کشور می‌شوند.

به همین دلیل بانک مرکزی ممنوعیتی برای فروش بیت کوین قرار داد و اعلام کرد کسانی که اقدام به استخراج بیت کوین می کنند فقط می توانند با فروش آن واردات انجام دهند. برای کسب اطلاعات بیتشر در این زمینه پیشنهاد می کنیم به مقاله « مجوز واردات کالا با بیت کوین » مراجعه نمایید.

به اعتقاد کارشناسان ارزهای دیجیتال با توجه به ماهیتی که دارند و از آنجایی که تحت کنترل دولت‌ها نیست و بیشتر ارزها نیز در کنترل دولت‌های خارجی هستند که در ایران هیچگونه نظارتی بر آنها وجود ندارد، احتمال کلاهبرداری بیشتری را فراهم می‌کنند.

این روزها که قیمت بیت کوین هم افزایش یافته، بازار را برای کلاهبرداری گرمتر کرده است. از این رو ما را بر این داشت که مقاله ای تحت عنوان کدام ارز دیجیتال را نخریم را آماده سازی کنیم.

شاید شما هم در فضای مجازی و به‌خصوص کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی شاهد تبلیغ فروش ارز با قیمت کمتر بوده اید و مجرمان سایبری در این ترفند، با تبلیغ ارز به قیمت کمتر از بازار به دنبال کلاه‌برداری هستند.

این همان ارز دیجیتالی است که ما میگوییم نباید آن را خرید. یک بار دیگر نیز در مقاله « رمز ارز تلگرام » گفتیم که کدام ارز دیجیتال را بخریم . در واقع منظور ارز های دیجیتالی که در کانال های تلگرام و یا سایر شبکه های اجتماعی دیگر توسط افراد خرید و فروش می شود غیر ایمن بوده و خطر کلاهبرداری بسیار بالایی وجود دارد.

با این توضیحات متوجه شدید که کدام ارز دیجیتال را نباید بخریم. اگرچه در ایران هنوز صرافی ارز دیجیتال معتبری وجود ندارد ولی افراد بایستی آگاه باشند که به اشخاص حقیقی که در کانال های تلگرامی تبلیغ می کنند اعتماد نکنند.

مجرمان سایبری با تبلیغات فراوان ارز ارزان در کانال‌ها و گروه‌های شبکه‌های اجتماعی شهروندان را ترغیب به واریز بیعانه یا وجه برای خرید ارز می‌کنند و پس از دریافت بیعانه یا وجه، دیگر پاسخگوی مشتری نخواهند بود.

در این شرایط همچنین احتمال فروش ارزهای تقلبی دور از انتظار نیست و ‌تنها در این خرید سرمایه شهروندان به سرقت رفته، بلکه به همراه داشتن این ارزهای تقلبی خصوصاً در کشور دیگر می‌تواند برای آن‌ها دردسرآفرین باشد.

هجوم مردم به یک کالا و خدمت، منجر به بالا رفتن قیمت و کلاهبرداری می‌شود. کلاهبرداران در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌ها اعلام می‌کنند که بیت‌کوین شما را با قیمت بالاتری خریداری می‌کنند و یا با قیمت پایین‌تر می‌فروشند؛ در هر دو حالت احتمال کلاهبرداری به‌شدت زیاد است.

بسیاری از افراد، فریب این کلاهبرداری‌ها را می‌خورند و پول را انتقال می‌دهند، اما ارزی دریافت نمی‌کنند و کلاهبردار هم این پول را با روش‌های مختلف از سیستم مالی کشور خارج می‌کند.

بنابراین از سوی کارشناسان توصیه می‌شود کاربران در مواجهه با تبلیغات صفحات اجتماعی و صرافی‌هایی که هزینه‌هایی پایین‌تر از هزینه‌های موجود در سایت‌های معتبر ارائه می‌کنند، فریب این قیمت‌های پایین را نخورند.

از آنجایی که ارز های دیجیتال در ایران نو و جدید است قوانین مشخصی برای برخورد با کلاهبرداران در این زمینه وجود ندارد. اگر چه این جرایم جزء جرایم سایبری محسوب می شود ولی توجه داشته باشید به دام افراد کلاهبرداران نیفتید.