تکلیف سرمایه مردم در کریپتولند


پس از دستگیری مدیرعامل سایت کریپتولند و مسدود شدن حساب مردم در این صرافی این سوال مطرح می شود که تکلیف سرمایه مردم در کریپتولند چه خواهد شد؟

یکی از مسئولان مرتبط در بازداشت مدیرعامل کریپتولند، جزئیاتی از بازداشت این فرد و اقداماتی که لازم است سرمایه گذاران در این صرافی انجام بدهند را اعلام کرد.

به گفته این مقام مسئول، دلیل دستگیری این فرد ارز BRG بوده و چون صاحب این توکن، مدیرعامل کریپتولند بوده اموال وی ضبط قضایی شده است.

از آنجا که احتمالا از اموال BRG و پولی که از این طریق به دست آورده کرپیتولند را تاسیس کرده، بنابراین تمامی اموال این فرد ضبط شده است.

این مسئول ادامه داد: سه ماه است که ما در تعقیب این فرد بودیم و روز دوشنبه عصر این فرد تصمیم داشت با جت شخصی اش از ایران به ترکیه برود که صبح دیروز بازداشت شد.

وی در خصوص تعیین تکلیف سرمایه مردم در کریپتولند گفت :می‌خواستیم سایت را مجددا دیروز باز کنیم تا مردم ریال‌های خود را برداشت کنند، ولی به دلیل یک سری موارد این کار ظرف نهایتا دو روز آینده انجام می‌شود.

وی در مورد کسانی که توکن دارند نیز گفت: سایت باز خواهد شد و صاحبان توکن می‌توانند توکن خود را جابه جا کنند. مردم نگران نباشند.

ترجیح ما این است که کسانی که ریال دارند ریال آن‌ها را خودمان به حسابشان برگردانیم، ولی اگر این کار انجام نشد، مردم می‌توانند پس از سپری شدن چند روز و تعیین تکلیف اموال این فرد، به شعبه ۳ دادسرای جرایم اقتصادی مراجعه و شکایت کنند.

این فرد درخصوص تعیین تکلیف سرمایه مردم در کریپتولند گفت: البته الان برای مراجعه حضوری زود است و می‌بایست افراد تا ۳ یا ۴ روز دیگر منتظر باشند و سپس مراجعه کنند.

دو روز پیش خبری مبنی بر بازداشت سینا استوی مدیر عامل صرافی کریپتولند منتشر شد و این نگرانی برای سرمایه گذاران ارز‌های دیجیتالی ایجاد شد که پول آن‌ها چه خواهد شد؟

به همین دلیل بهتر است برای تعیین تکلیف سرمایه مردم در کریپتولند با عباس آشتیانی رئیس کمیسیون بلاک چین و رمز ارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور مصاحبه ای برگزار شده که در ادامه خواهد آمد.

تکلیف سرمایه مردم در کریپتولند

بازداشت استوی ربطی به سکوی تبادل کریپتولند نداشت

آقای سینا استوی در کنار فعالیت‌های مختلفی که انجام می‌دادند مثل راه اندازی توکن بدون پشتوانه  BRG همزمان گرداننده سکوی تبادل دارایی دیجیتال کریپتولند هم بود.

بازداشت روز گذشته وی، ارتباطی با سکوی تبادل نامبرده نداشت بلکه مشکل اصلی اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق انتشار توکن بدون پشتوانه و بدون اعلام‌های قانونی و استفاده از روش بازاریابی شبکه‌ای برای تبلیغات و فروش بود.

توقف فعالیت سکوی تبادل کریپتولند امری طبیعی بود

رئیس کمیسیون بلاک چین و رمز ارز سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ادامه داد: لذا مشکل اصلی به هیچ عنوان سکوی تبادل دارایی‌های دیجیتال و موضوع کریپتولند نیست.

طبیعتا بعد از دستگیری وی بیم این می‌رفت که دارایی‌های دیجیتال مردم در سکوی تبادل کریپتولند در معرض خطر قرار گیرد؛ لذا توقف فعالیت سکوی تبادل کریپتولند امری طبیعی بود و مردم نگران دارایی‌های دیجیتال خود نباشند.

اگر توقف فعالیت کریپتولند انجام نمی‌شد با توجه به ماهیت تکنولوژی بلاکچین امکان حیف و میل و در اختیار قرار داشتن چند نفر کلید خصوصی آن سکوی تبادل وجود داشت و لذا توقف این فعالیت و فریز شدن دارایی‌های دیجیتال مردم کار اشتباهی نبود .

طبق شنیده‌ها و مذاکرات انجام شده درخصوص تعیین تکلیف سرمایه مردم در کریپتولند، دارایی دیجیتال مردم بعد از بررسی سوابق تراکنش‌ها و صحت تراکنش‌های سکوی کریپتولند به آن‌ها باز خواهد گشت.

کندی بانک مرکزی در اجرای راهکارهای درست موجب ایجاد این شرایط شد

وی درباره مسدودسازی درگاه پرداخت صرافی ها نیز گفت: مشکل اصلی که پیش خواهد آمد برای اقتصاد کشور خواهد بود و مشکل اشخاص نیست.

این تصمیم گیری می‌تواند طبعات اقتصادی و اجتماعی داشته باشد که از آن جمله می‌توان به خروج دارایی‌های دیجیتال مردم از سکوی‌های تبادل ایرانی و کوچ به سمت خارجی ها، رشد قارچ گونه کلاهبرداران، استفاده از درگاه‌های بانکی غیرمجاز و … اشاره کرد.

در نهایت این تصمیم می‌تواند به تضییع حقوق مردم منجر شود. آن گونه که مشخص است این کندی بانک مرکزی و مسئولیت نپذیرفتن و استفاده از نامه قالیباف و اجرای کار به جای تنظیم گری صرفا منجر به خسران خواهد شد.

ولی این امید وجود دارد که با توجه به صحبت‌های رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس جلوی قضیه گرفته شود و با راهکار‌های درست که توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور هم بر آن‌ها تاکید بسیار شده است بتوان دغدغه‌های حاکمیت در این زمینه را هم برطرف کنیم.

البته این راهکار‌ها به بانک مرکزی، سازمان بورس و … قبلا ارائه شده بود، ولی کندی بانک مرکزی در اجرا و پیگیری موجب این شرایط شد.