تعریف شرکت تعاونی :

هریک از شرکت ها تعریف منحصر بفرد، مراحل ثبت متفاوت و شرایط مختص به خود دارند که در این مقاله به تعریف شرکت تعاونی و مدارک لازم جهت ثبت شرکت تعاونی می پردازیم. همچنین تلاش کردیم تا تمام مراحل ثبت شرکت تعاونی در سامانه ثبت شرکتها را به صورت تصویری برای شما آماده سازی کنیم. به این ترتیب خود به راحتی می توانید در سامانه ثبت شرکت ها شرکت خود را ثبت کنید.

همچنین مشاوران ما در تمامی ساعات کاری پاسخگوی هرگونه سوال در زمینه ثبت شرکت تعاونی هستند. پس اگر در مرحله ای به مشکل برخوردید و با دیدن فایل تصویری آموزش ثبت شرکت تعاونی نتوانستید کار ثبتی خود را به اتمام برسانید کافیست گوشی خود را برداشته و با گرفتن شماره های تماس 88323274-021 و 09120253390  با مشاوران ما تماس بگیرید.

شرکت تعاونی ، شرکتی است متشکل از اشخاص حقیقی یا حقوقی که برای تأمین نیازهای مشترک و بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی اعضای آن با کمک و همکاری متقابل و با رعایت قانون و مقررات تشکیل می شود . شرکت تعاونی از شخصیت حقوقی و از دارایی مستقل  برخوردار هستند.  لازم به ذکر است که هرگونه ثبت و تغییرات در شرکتهای تعاونی منوط به اجازه از وزارت تعاون است.

ثبت شرکت تعاونی :

شرکت تعاونی یکی از 9 شرکت ذکر شده در قانون تجارت است . شرکت تعاونی پس از شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص ، از نظر شرکتهای ثبت شده در ایران رتبه سوم را به خود اختصاص داده است. برای ثبت شرکت تعاونی حداقل 7 نفر لازم است. برای ثبت تعاونی با هر حرفه و شغلی ، لازم است مجوز را از دفتر اداره کل تعاون شهری که تصمیم دارید شرکت تعاونی خود را در آن شهر ثبت کنید، بگیرید. مقررات متعددی در قانون تعاون وجود دارد. شرکت تعاونی زمانی ایجاد می شود که اساسنامه آن توسط اولین مجمع عمومی عادی شرکت تصویب شود و ساختار هیئت مدیره با تعهد رسمی تعیین شود تا اینکه ابتدا اساسنامه را تصویب کند و سپس آن را برای تصویب نهایی به مجمع عمومی عادی ارائه کند.

 سرمایه لازم برای ثبت شرکت تعاونی :

در شرکت های تعاونی حداقل ۵١% سرمایه توسط اعضای شرکت تامین می شود. البته اعضا می توانند به دلخواه خود تمام سرمایه شرکت را نیز متعهد شوند اما الزاماً تامین حداقل 51% سرمایه به عهده اعضا می باشد. برای تامین مابقی سرمایه یا افزایش آن می توانند از وزارتخانه ها ، سازمان ها ، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی بدون اینکه عضو آن شرکت تعاونی باشند نیز وام بدون بهره بگیرند.

تعداد شرکا برای ثبت شرکت تعاونی :

برای تاسیس شرکت تعاونی وجود حداقل 7 نفر الزامی است ، که از 2 نفر به عنوان بازرس و 5 نفر به عنوان موسسین یا هیئت مدیره و سهامدار تشکیل شده است.

 انتخاب نام شرکت تعاونی :

برای انتخاب نام شرکت تعاونی باید توجه داشته باشید که علاوه بر رعایت تمام قوانین مربوط به انتخاب نام شرکتها بایستی از کلمه تعاونی نیز استفاده شود.

موضوعات شرکت تعاونی :

چه شرکت هایی را می توان به صورت شرکت تعاونی ثبت کرد؟ در واقع چه موضوع فعالیت هایی را می توان در قالب شرکت تعاونی تعریف کرد؟

شرکت تعاونی بسته به موضوع فعالیت های تعاونی به انواع مختلفی تقسیم می شود.  از جمله این شرکتها می توان به تعاونی های تولید ، اعتبارات رایگان خدمات تعاونی و گروه های حرفه ای ، تعاونی های کشاورزی ، دام ، دامپروری ، شیلات ، پرورش و صید ماهی ، تعاونی های معدن اشاره کرد. تعاونی های جامعه مدنی ، تعاونی های توزیع از جمله تعاونی های تجاری ، مصرف کنندگان ، مسکن ، تعاونی های جامع و تعاونی های چند منظوره اشاره نمود.

انواع شرکت تعاونی :

انواع شرکت تعاونی به لحاظ موضوع فعالیت :

با توجه به موضوع فعالیت های متفاوت، شرکت های تعاونی مختلفی داریم:

 • شرکت تعاونی توزیع : نوعی از شرکت های تعاونی است که فعالیت آن در زمینه هایی مانند تهیه و توزیع کالا، مسکن، خدمات و سایر نیازهای اعضای فعالیت است.
 • شرکت تعاونی مصرف : شرکتی است که به منظور فروش اجناس برای مصارف زندگی اعم از این که اجناس را شرکا ایجاد کرده یا خرید کرده باشند و نفع و ضرر بین شرکا به نسبت خرید هر یک از آن ها تقسیم می شود.
 • شرکت تعاونی تولید : نوعی از شرکت های تعاونی است که برای اشتغال اعضا در امور کشاورزی، دامداری، دامپروری، پرورش و صید ماهی، شیلات، صنعت و معدن و در آخر عمران شهری و روستایی و … فعالیت دارند.

انواع شرکت تعاونی به لحاظ عضویت :

 • شرکت تعاونی عام : در این شرکت تعاونی ، عضویت برای همه آزاد بوده و موسسین می توانند بخشی از سرمایه شرکت را با فروش سهام به عموم مردم تأمین می کنند. در طول فعالیت شرکت ، سرمایه شرکت نباید از ۵ میلیارد ریال کمتر باشد.
 • شرکت تعاونی خاص : در این نوع شرکت، عضویت برای گروهی خاص از قبیل کارمندان، کارگران، دانشجویان ، کشاورزان، زنان، مشاغل خاص و … آزاد است. از این نوع شرکت های تعاونی در بسیاری از ادارات دیده می شود که توسط خود کارمندان تاسیس می شود.

مراحل تشکيل شرکت تعاونی :

 1. در وهله اول باید با توجه به علاقه و توانمنديهای اعضای شرکت و بر حسب نياز جامعه ، موضوع فعاليت شرکت را به گونه ای انتخاب کنید که متناسب با شرکت تعاونی باشد.
 2. پس از انتخاب موضوع فعالیت ، حداقل 7 نفر متقاضی برای تشکيل تعاونی انتخاب کنید.
 3. درخواست تشکیل تعاونی به همراه  معرفی سه نفر به عنوان هیئت موسس از بین اعضای اولیه را تنظیم و سپس فرم کلیات پيشنهادی مورد نظر را تکمیل نمایید. همچنین لازم است تا مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت تعاونی را آماده نمایید.
 4. پیشتر ذکر کردیم که باید قبل از ثبت شرکت از اداره کل تعاون استان تهران یا ادارات تعاون شهرستانهای ذیربط موافقتنامه دریافت کنید. بنابراین باید مدارکی که تنظیم کردید را به اداره تعاون محل زندگی خود ارسال نمایید.
 5. حدود 30 تا 40 روز کاری طول می کشد تا مجوز از وزارت تعاون اخذ شود.
 6. نهایتا بایستی مجوز و اساسنامه اظهارنامه به اداره ثبت شرکتها ارسال گردد.
 7. پس از 20 الی 30 روز کاری آگهی ثبت شرکت تعاونی آماده می شود.

براي تشكيل یک شركت تعاوني ، ابتدا لازم است حداقل ۷ نفر متقاضي حائز شرايط قانوني برای عضويت انتخاب شوند. سپس جلسه مجمع عمومي را تشكيل داده و سه نفر از بين اعضا به عنوان هيئت موسس انتخاب نمایند.

 وظیفه هیئت موسس :

 • تهيه كليات طرح پيشنهادي و اساسنامه
 • دعوت به عضويت افراد واجد شرايط
 • برگزاري اولين مجمع عمومي عادي پس از موافقت وزارت/ اداره كل تعاون با تشكيل تعاوني
 • آماده سازی طرح توجيهی ضرورت تشكيل تعاوني
 • اعلام تعداد و مشخصات داوطلبان اوليه عضويت ( مهارت ها و تخصصهاي آنان در تعاوني هاي توليدي )
 • روش تامین سرمايه و ديگر امكانات مورد نياز براي تشكيل و شروع کار شرکت تعاوني
 • ميزان سهمي كه هر عضو بايد برای تامين سرمايه شركت خريداري نمايد.
 • اعلام نام بانک يا موسسه اعتباري كه قرار است حساب جاري در آن افتتاح شود.
 • ميزان و نحوه سرمايه گذاري و مشاركت وزارتخانه، سازمان و يا شركت دولتي، وابسته يا تحت پوشش دولت، بانكها، نهاد انقلاب اسلامي و يا تعاوني ديگر ( البته در صورتی که سازمان های مذکور برای مشارکت یا سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرده باشند )

هیئت موسس باید تمام مدارک لازم جهت ثبت شرکت تعاونی را تهيه نموده و نماينده تام الاختيار به وزارت/ اداره كل تعاون را معرفی نماید.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت تعاونی :

 1. تصویر شناسنامه و کارت ملی هیئت موسس و اعضا
 2. مدارک تحصیلی اعضا و رزومه کار مرتبط با نوع تعاونی
 3. تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت
 4. سه نسخه اساسنامه ممهور به مهر اداره تعاون مربوطه
 5. دو نسخه صورتجلسه اولين مجمع عمومی
 6. دو نسخه صورتجلسه هيأت مديره
 7. دو نسخه تقاضانامه تعاوني
 8. دو نسخه شرکتنامه تعاوني
 9. تکميل فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام هاي پيشنهادي
 10. اصل گواهي بانکي مبني بر پرداخت سرمايه تعهدي (حداقل 35% سرمايه)
 11. اصل مجوز از اداره تعاون مربوطه
 12. تصوير برابر با اصل مدارک احراز اعضا هيات مديره (شناسنامه و کارت ملي)

انتظار می رود که با خواندن این مقاله با شرکت تعاونی و شرایط آن، مراحل ثبت شرکت تعاونی و … آشنا شده باشید. اگر تصمیم خود را برای انتخاب شرکت تعاونی گرفته اید بایستی به شما این مژده را دهیم که می توانید خودتان به تنهایی در سامانه ثبت شرکتها کار ثبت خود را انجام دهید.

اگر در مرحله ای به مشکل برخوردید و نتوانستید کار ثبتی خود را به اتمام برسانید کافیست گوشی خود را برداشته و با گرفتن شماره های تماس 45518-021 و 09120253390 با مشاوران ما تماس بگیرید. کارشناسان مجرب ما در موسسه با روی باز پذیرای سوالات شما هستند.