به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

تعویق پرداخت مالیات صاحبان مشاغل کسب و کار


تعویق پرداخت مالیات صاحبان مشاغل کسب و کار از جمله تصمیماتی است که ستاد ملی مبارزه با کرونا برای حمایت از مشاغل کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع کرونا و تعطیلی فراگیر دو هفته ای سراسر کشور اتخاذ کرده است.

پیش از این صاحبان مشاغل کسب و کار می بایست تا آذر ماه نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام می نمودند اما به دلیل تعطیلی دو هفته ای تهران و سایر شهرهای کشور این زمان دو ماه به تعویق افتاد.

به این ترتیب ستاد ملی مقابله با کرونا در راستای حمایت از مشاغل به ویژه کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا وصول مالیات مستقیم همه کسب و کارها تا بهمن ماه را متوقف کرد.

به گزارش پایگاه خبری وکلای بازرگان به نقل از ایسنا، در نشست دیروز ستاد ملی مقابله با کرونا تعویق پرداخت مالیات صاحبان مشاغل کسب و کار به ویژه کسب و کارهای آسیب دیده تا بهمن‌ماه  تصویب شد .

و الزامی به اخذ گواهی پرداخت مالیاتی برای صدور یا تجدید پروانه‌های کسب‌و کار واحدهای اقتصادی اشخاص حقیقی نباشد.

با تصویب ستاد ملی کرونا، ضمن تمدید بسیاری از معافیت‌ها و بخشودگی‌های مالیاتی برای همه مشاغل کشور، قرار شد تا پایان سال همه کسب‌وکارها به ویژه کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا از حمایت‌های بیشتر اقتصادی برخوردار شوند.

به این نحو که همزمان با آغاز دوره تشدید محدودیت‌های کرونایی، حمایت‌های بانکی جدیدی از سوی دولت دریافت خواهندکرد.

بر اساس اعلام معاون اقتصادی رئیس جمهوری کسب و کارهای شدیدا آسیب دیده از کرونا مثل مراکز و واحدهای گردشگری برای پرداخت اقساط تسهیلات دریافتی، تنفس یک ماهه خواهند داشت و قسط آذر آنها به پایان دوره منتقل می شود.

صدور یا تجدید پروانه کسب یا کار اشخاص حقیقی موضوع ماده (۱۸۶) قانون مالیات‌های مستقیم نیز تا پایان سال ۱۳۹۹ نیاز به اخذ گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی نخواهد داشت.

از دیگر مصوبات ستاد در کنار حمایت از کسب‌وکارها، حمایت از خانوارهای فاقد درآمد ثابت بود تا از این طریق ۱۱ میلیون خانوار از کمکهای معیشتی دولت بهره مند شوند.

بر این اساس پرداخت تسهیلات قرض ­الحسنه یک میلیون تومانی با نرخ کارمزد چهار درصد و بازپرداخت اقساط ۳۰ ماهه از منابع یارانه معیشتی ماهانه خانوار و پرداخت کمک بلاعوض به صورت ماهانه معادل یک میلیون ریال به تعداد هر یک از اعضای خانوار از آذرماه تا حداکثر پایان سال ۱۳۹۹ مصوب شد که این مبلغ به حساب سرپرست خانوار واریز می­ شود.

تمدید مجوز مشاغل و کسب و کارها در دوران تشدید محدودیتها و امهال پرداخت عوارض کسب و پیشه شهرداری تا پایان بهمن ۹۹ از دیگر مصوبات امروز ستاد بود.

مراقب سایت های جعلی پرداخت مالیات باشید


با توجه به تعویق پرداخت مالیات صاحبان مشاغل کسب و کار، ممکن است در دام سایت های جعلی و کلاهبرداران برای پرداخت مالیات به طور اینترنتی بیفتید.

اخیرا برخی افراد و وب سایت ها با هدف فیشینگ و کلاهبرداری از مشتریان وب سایت های معتبر داخلی همچون دیوار، شیپور و غیره پس از ثبت آگهی و

پرداخت هزینه جهت ارتقای نوع نمایش آگهی به منظور تسریع در فروش، با دستیابی به تلفن انتشار دهنده آگهی و ارسال پیامکی به همراه لوگو و نام وب سایت به وی، اعلام می دارند که در صورت عدم پرداخت مبلغی تحت عنوان مالیات، آگهی ثبت شده از روی وب سایت مذکور حذف خواهد شد.

همچنین در برخی موارد، این وب سایت های جعلی، با عناوینی همچون پرداخت مالیات، افراد را به سایت های مختلف با هدف کلاهبرداری هدایت کرده و پس از به دست آوردن اطلاعات حساب آن ها، مبلغی را تحت عنوان مالیات از حساب افراد کسر می کنند.

با توجه به ضرورت جلوگیری و مقابله با اقدامات متقلبانه که با سوء استفاده از نام نظام مالیاتی صورت می گیرد، پیگیری قضایی این جرایم در دستور کار قرار گرفته است.

مودیان صرفا باید از طریق درگاه های رسمی و انحصاری دریافت مالیات از قبیل دستگاه های کارتخوان بانکی مستقر در ادارات مالیاتی، درگاه های الکترونیکی اینترنتی سازمان (tax.gov.ir) یا مراجعه به شعب بانک ها اقدام به پرداخت مالیات کنند.