به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

ثبت اطلاعات فعالان پوشاک در سامانه تجارت


در این مقاله قصد داریم تا درخصوص ثبت اطلاعات فعالان پوشاک در سامانه تجارت اطلاعات مفیدی را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

بر اساس دستورالعمل ماده ۷ آئین نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تمامی اعضای فعال زنجیره تأمین پوشاک، کیف و کفش باید اطلاعات فعالیت خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند.

در مقاله « راهنمای سامانه جامع تجارت » در خصوص نحوه ثبت نام و عضویت در این سامانه به تفصیل صحبت کردیم.

طبق ابلاغیه جدید وزارت صمت که توسط کامبیز معتمد وزیری، سرپرست مرکز اصناف و بازرگانان ایران به تمامی اعضای زنجیره تأمین کالاهای پوشاک و کیف و کفش ارسال شده است؛

تمامی عمده فروشان و خرده فروشان با توجه بر الزامات قانونی (ماده ۵ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز) می‌بایست اطلاعات تولید و فروش خود را تا روز ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۹ در سامانه تجارت ثبت کنند.

از این پس عملکرد فعالان بازار پوشاک و کیف و کفش بر اساس ثبت اطلاعات فعالان پوشاک در سامانه تجارت ارزیابی خواهد شد.

بر اساس اطلاعیه وزارت صمت، پس از تاریخ تعیین شده برای اجرای دستورالعمل ابلاغی مبنی بر ثبت اطلاعات فعالان پوشاک در سامانه تجارت، مطابق قانون با متخلفین برخورد خواهد شد و تمامی اعضای این زنجیره بایستی اطلاعات موجودی اولیه و میزان تولید کالای موضوعه دارای برند خارجی خود را در این سامانه اظهار کنند.

پیش از این حمیدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصریح کرده بود که وزارت صمت باید بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، فرآیند خرید، فروش و حمل و نقل گروه کالایی پوشاک را ضابطه‌مند کند؛

چرا که در غیر این صورت عملاً مبارزه با قاچاق پوشاک و شناسایی متخلفان ممکن نخواهد بود.

همچنین بر اساس اظهارات بهرام شهریاری نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک، متأسفانه برخی از واحدهای توزیعی دارای مجوز، اقدام به فروش پوشاک قاچاق کرده و کاملاً بر خلاف منافع تولیدکنندگان داخلی فعالیت می‌کنند.

به نظر می‌رسد در صورت ثبت اطلاعات فعالان پوشاک در سامانه تجارت، این بازار شفافیت بیشتری پیدا کرده و تخلفات واحدهای تولیدی و صنفی در مورد فروش کالاهای برند قاچاق به سرعت شناسایی خواهد شد.


متن دستورالعمل ثبت اطلاعات فعالان پوشاک در سامانه تجارت


روسای محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور

موضوع : لزوم ثبت اطلاعات فعالان پوشاک در سامانه تجارت

با سلام و احترام

با توجه به دستور العمل ماده آیین نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای گروه های کالایی پوشاک، کیف و کفش و لزوم ثبت اطلاعات فعالان پوشاک در سامانه تجارت، تا کنون تعداد کمی از فعالین این گروه کالایی در سامانه های موضوع قانون و آیین نامه های مرتبط به وظایف خود عمل کرده و نسبت به ثبت اطلاعات در سامانه مذکور اقدام نموده اند.

بنابراین شایسته است ضمن اطلاع رسانی به تمامی اعضاء زنجیره تأمین کالاهای موضوعه از جمله تولید کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان با تأکید بر الزامات قانونی( ماده (۵) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ماده (۵) دستور العمل فوق الذكر)، تدبیری اتخاذ نمایید تا اطلاعات لازم در سامانه جامع تجارت( ntsw.ir ) توسط فعالین مذکور، ثبت شود.

شایان ذکر است آموزشهای لازم به صورت فایل pdf در سامانه جامع تجارت بخش مستندات سامانه تجارت داخلی و فیلمهای آموزشی در بخش مربوطه ( به آدرس https://www.ntsw.ir/TrainingVideo.aspx ) ارائه شده و مرکز تماس سامانه جامع تجارت با شماره تماس ۰ ۰ ۷۵۴۹۲۰ آماده پاسخگویی به سؤالات و ابهامات احتمالی است:

لازم به ذکر است که ثبت اطلاعات فعالان پوشاک در سامانه تجارت رایگان است.

با توجه به گذشت زمان بندی ابلاغی در دستور العمل فوق الذکر و همچنین با توجه به م منوعیت واردات پوشاک،کیف و کفش، پس از تاریخهای اعلام شده در برنامه زمانی ذیل، مطابق قانون با متخلفین برخورد می شود:

۱- ثبت اطلاعات موجودی اولیه و میزان تولید کالای موضوعه دارای برند خارجی توسط تمامی اعضای زنجیره تأمین اعم از صاحبان برند، فروشندگان و . . . (مهلت اقدام حداکثر تا تاریخ ۲۸ دیماه ۹۹).

۲- ثبت اطلاعات انتقال مالک ( فروش به فعال تجاری یا صنفی یا مصرف کننده نهایی ) و انتقال مکان ( جابجایی از یک انبار یا محل نگهداری به نقطه دیگر )،

هرگونه کاهش موجودی به جز فروش ( از قبیل سرقت ، آتش سوزی، کالای معیوب و … ) برای کالای موضوعه برند خارجی توسط تمامی اعضای زنجيره تأمین، شروع بلافاصله پس از ثبت نهایی موجودی اوليه