ثبت شرکت تعاونی به صورت اینترنتی


ثبت شرکت تعاونی به صورت اینترنتی و برگزاری مجامع تعاونی ها خبری بود که در نتیجه تفاهم نامه مشترک میان وزارت تعاون و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حاصل شد.

به دنبال امضای تفاهم‌نامه مشترک میان سازمان ثبت اسناد و املاک و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همکاری مشترک برای الکترونیکی کردن فرایند های مورد نیاز فعالان بخش تعاون با هدف کاهش زمان، افزایش شفافیت و حذف اسناد کاغذی در دستور کار قرار گرفت.

آنطور که محمد جعفر کبیری، معاون امور تعاون وزارت کار گفته امکان استفاده تعاونی ها از دو سامانه جامع تعاون و ثبت شرکت ها تا شهریور ماه فراهم می شود و به صورت پنجره واحد در دسترس تعاونگران قرار می گیرد و بعد ازاین فرایند ورود اطلاعات از درگاه خواهد بود.

به گفته وی، از روز شنبه دوازدهم تیرماه و مصادف با روز جهانی تعاون، امکان پذیرش مدارک مجامع آنلاین تعاونی که از طریق سامانه جامع و هوشمند تعاون نسبت به برگزاری مجمع اقدام کنند فراهم شده و مدارک مورد پذیرش ثبت شرکت ها قرار می گیرد.

در سند تحول بخش قضایی که به امضای ریاست قوه قضاییه رسیده، علاوه بر ثبت شرکت تعاونی به صورت اینترنتی، الکترونیکی کردن همه فرایندهای اداری قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد و املاک که زیر مجموعه این قوه قرار دارد، در دستورکار قرار گرفته است.

با رویکرد جدید قوه قضاییه، سرعت تحولات در این بخش مثبت بوده و سامانه جامع و هوشمند بخش تعاون کشور در مسیر بهبود ارائه خدمات به فعالان بخش با هماهنگی سازمان ثبت اسناد و املاک در فرایند تمام الکترونیکی تعاونی ها خدمات ارائه می دهد.

پیش از این معاون تعاون وزیر کار از برگزاری مجامع الکترونیک تعاونی‌ها برای اولین بار در شهریور ماه سال گذشته خبر داده و گفته بود بنا داریم در سال ۱۴۰۰ تعاونی ها مجامع خود را به شکل الکترونیک برگزار و از مزایای آن استفاده کنند و امکان رتبه بندی آنها در سال ۱۴۰۰ را از طریق این سامانه فراهم کنیم.

سامانه جامع هوشمند بخش تعاون یکی از اقدامات بزرگ و موثر وزارت تعاون در راستای شفافیت بود که امضاهای طلایی را از بین برد و باعث شد نظارتها در این بخش تا ۱۲ برابر بیشتر شود.

ثبت شرکت تعاونی به صورت اینترنتی و برگزاری مجامع تعاونی ها به شکل مجازی و الکترونیکی از طریق سامانه جامع هوشمند بخش تعاون، دستاورد خوبی در بحث شفاف سازی و نظارت بر عملکرد مدیران و اعضای هیات مدیره تعاونی ها و تحقق دولت الکترونیک خواهد بود.

کاهش مراجعات حضوری و کاهش زمان صدور مجوز شرکت تعاونی از ۷۰ روز به کمتر از ۱۰ روز از جمله ویژگی های منحصر به فرد سامانه جامع بخش تعاون و ثبت شرکت تعاونی به صورت اینترنتی است.

با امضای تفاهم نامه مشترک میان وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و سازمان ثبت اسناد و املاک بعد از این همه فعالیت‌های تعاونی‌ها از جمله ثبت شرکت و ثبت تغییرات آن که تاکنون به شکل دستی و کاغذی بوده طی یک فرایند الکترونیکی در سامانه مشترکی ثبت و مجامع شرکت ها به صورت آنلاین و الکترونیکی برگزار می‌شود.

در حال حاضر ۲۳۰ هزار شرکت تعاونی در کشور وجود دارد که با توجه به تعداد اعضای آنها و همچنین شرایط کرونایی کشور، ثبت شرکت تعاونی به صورت اینترنتی و برگزاری مجامع آنها به شکل مجازی و آنلاین تاثیرگذار و حائز اهمیت است.

در گام دوم، یکپارچه کردن سامانه وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و سازمان ثبت اسناد در دستور کار قرار دارد که تا شهریور ماه انجام می‌شود و باعث حذف اوراق و گزارش‌های کاغذی می شود.

تفاهم‌نامه‌ تکالیف مشترک حوزه ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز به امضای محمد کبیری معاون امور تعاون و مهدی اقبال معاون امور اسناد سازمان ثبت به امضاء رسید.

بر اساس این تفاهم‌نامه از این پس سامانه جامع تعاون و سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک از شهریور مرتبط می‌شوند و ثبت تغییرات شرکت‌های تعاونی و ثبت شرکت تعاونی به صورت اینترنتی خواهند شد.

همچنین برگزاری مجامع شرکت‌های تعاونی، الکترونیکی و آنلاین خواهد شد و به ارائه کاغذ، صورت جلسه یا حضور افراد در این مجامع نیاز نیست.