به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

آنچه در این مطلب می خوانید ...

حذف دفترچه تامین اجتماعی از اول اسفند


پس از ماهها انتظار امکان حذف دفترچه تامین اجتماعی از اول اسفند فراهم شده است. در حال حاضر با شیوع ویروس کرونا خدمات غیرحضوری مردم یک امر ضروری است که یکی از این خدمات غیرحضوری عدم نیاز به دریافت دفترچه کاغذی است.

بنابراین از اول اسفند اگر برگه دفترچه تامین اجتماعی شما به پایان رسید دیگر لازم نیست برای دریافت دفترچه جدید به مراکز تامین اجتماعی مراجعه نمایید. اولین خدماتی که سازمان تامین اجتماعی در سال جاری به صورت غیر حضوری انجام داد تمدید اعتبار دفترچه تامین اجتماعی بود.

پیش از این افراد بایستی برای تمدید اعتبار دفترچه تامین اجتماعی به مراکز مراجعه نمایندو پس از ساعتها انتظار در صف دفترچه خود را تمدید کنند. اما از ابتدای خرداد امسال ۶ روش اینترنتی و غیر اینترنتی آماده شده است که بیمه شدگان و بازنشستگان بدون مراجعه به شعب و کارگزاری‌ها اعتبار دفترچه خود را استعلام می‌کنند.

طبق گفته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ، در حال حاضر ۴۵ میلیون نفر در کشورمان دفترچه تامین اجتماعی دارند. گام نخست درباره حذف دفترچه تامین اجتماعی برداشته شد و دفترچه‌های کنونی به تمدید حضوری اعتبار نیاز ندارند و استعلام اعتبار دفترچه‌ها به روش غیرحضوری انجام می‌شود.

به گفته وی در سال گذشته ۹۷ میلیون مورد مراجعه افراد به شعب و کارگزاری‌های تامین اجتماعی داشتیم که از این تعداد ۳۸.۵ میلیون نفر یعنی حدود ۴۰ درصد فقط برای تمدید دفترچه مراجعه می‌کردند و اکنون این مراجعات را نداریم.


روش استعلام و یا تمدید اعتبار دفترچه تامین اجتماعی


در صورتی که بیمه شدگان و بازنشستگان بخواهند از استعلام دفترچه خود با خبر شوند می‌توانند از یکی از روش‌های اعلام شده استفاده کنند.

اعتبار دفترچه‌های درمانی که در اختیار بیمه شدگان این سازمان قرار دارد از طریق بارکدخوان تعبیه شده ( با استفاده از دوربین موبایل) و یا ورود کدملی در وب اپلیکیشن به آدرس pwa.tamin.ir، از طریق بستر USSD با شماره گیری کد دستوری #۱*۱۴۲۰*۴* یا #۱۴۲۰*۴*، کد دستوری #۱۶۶۶* بیمه سلامت و سامانه اینترنتی به آدرس medical.tamin.ir قابل استعلام است.


حذف دفترچه تامین اجتماعی ؛ از نکات مثبت کرونا


مصطفی سالاری در جلسه‌ای با مدیران حوزه‌های درمان و فناوری اطلاعات سازمان تأمین اجتماعی گفت:

امروز گام دیگری در مسیر طرح نسخه الکترونیک و حذف دفترچه‌های کاغذی برمی‌داریم و برنامه توقف چاپ دفترچه‌های کاغذی را شروع می‌کنیم اما صفحات موجود در دفترچه‌های کاغذی بیمه شدگان کماکان معتبر و قابل استفاده خواهد بود.

وی در خصوص زمان حذف دفترچه تامین اجتماعی افزود:

از اول اسفند به بعد بیمه شدگان و بازنشستگانی که صفحات دفترچه آنها به پایان می‌رسد نیازی به دریافت دفترچه جدید ندارند و می‌توانند با ارائه کارت ملی به پزشکان و مراکز درمانی اعم از طرف قرارداد و غیر طرف قرارداد تأمین اجتماعی سراسر کشور مراجعه کنند.

سالاری ضمن دعوت مجدد از پزشکان به استفاده از سامانه نسخه الکترونیک تأمین اجتماعی، اظهار داشت که در صورت عدم امکان یا تمایل پزشکان به استفاده از سامانه نسخه الکترونیک؛ این عزیزان می‌توانند نسخه بیمه شدگان تأمین اجتماعی را در سر نسخه برای آنان بنویسند و سر نسخه پزشکان اعتباری مشابه با صفحات دفترچه‌های کاغذی خواهد داشت.

سالاری با بیان اینکه تمامی جزئیات و جوانب مختلف خدمت رسانی به جامعه تحت پوشش تأمین اجتماعی در برنامه حذف دفترچه‌های کاغذی لحاظ شده است، گفت:

نحوه خدمت رسانی به بیمه شدگان در مطب پزشکان و سایر مراکز درمانی اعم از طرف قرارداد و غیر طرف قرارداد به دقت برنامه ریزی شده است و اطمینان داریم که در ایفای تعهدات سازمان تأمین اجتماعی در قبال بیمه شدگان با حذف دفترچه‌ تامین اجتماعی هیچ‌گونه اختلالی به‌وجود نخواهد آمد.

حذف دفترچه‌های کاغذی و استفاده از سامانه نسخه الکترونیک زمینه‌ساز تحول اساسی در خدمات درمانی خواهد شد و این طرح زمینه ساز ایجاد پرونده الکترونیک سلامت و همچنین پیشگیری از هدر رفت بسیاری از هزینه‌های غیرضروری خواهد شد.