سامانه واکسیناسیون کرونا


در این مقاله قصد داریم تا به معرفی سامانه واکسیناسیون کرونا بپردازیم. سامانه ای که قرار است روز چهارشنبه رونمایی شود تا افراد برای الویت بندی واکسن کرونا در آن ثبت نام کنند.

سیما سادات لاری پیش از ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران خراسان شمالی اظهار کرد: نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی بر اساس رنگ بندی‌های اعلام شده بر عهده وزارت بهداشت نیست و وزارت بهداشت فقط می‌تواند گزارش دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: ۷ هزار و ۳۰۰ نیرو بهداشت محیط حرفه‌ای در کل کشور داریم لذا فقط می‌توانیم رصد کرده و به ستاد کرونا اعلام کنیم.

وی افزود: هر زمان موج کرونا افزایش می‌یابد مردم بیشتر رعایت می‌کنند لذا هفته‌های قبل از شروع پیک چهارم، میزان رعایت‌ها ۵۸ درصد بود اما اکنون ۴ درصد افزایش یافته است که البته اندک است و مردم شرایط را عادی انگاری می‌کنند.

لاری از پایان فاز نخست واکسیناسیون در کشور تا پایان وقت امروز خبر داد و گفت: از فردا فاز دوم واکسیناسیون با تزریق واکسن به افراد بالای ۸۰ سال آغاز می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم عدم مراجعه مردم به مراکز بهداشت برای ثبت نام، بیان کرد: تزریق واکسن در فاز دوم نیز به صورت رایگان خواهد بود.

وی از رونمایی از سامانه واکسیناسیون کرونا در کشور تا روز چهار شنبه خبر داد و افزود: پس از ثبت نام افراد در سامانه واکسیناسیون کرونا به آدرس salamat.gov.ir، اولویت مشخص شده و به صورت پیامکی به افراد اطلاع داده خواهد شد.

لاری با اشاره به راه اندازی مراکز بستری موقت در سراسر کشور، تصریح کرد: این اتفاق باعث جلوگیری از بسیاری مشکلات شد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در موج چهارم کرونا بستری‌ها به شدت افزایش یافت لذا اگر این مراکز راه اندازی نمی‌شد شاهد مرگ و میر بسیار بیشتری بودیم.

وی در انتها گفت: دو واکسن برکت و پاستور وارد کار بالینی شده‌اند که اگر مشکل خاصی پیش نیاید در تیرماه به تولید انبوه خواهیم رسید.

همچنین به‌ گفته‌ سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، سامانه واکسیناسیون کرونا راه‌اندازی می‌شود تا افراد با اظهار شغل و بیماری خود در آن، از زمان تزریق واکسن خود مطلع شوند.

علیرضا رئیسی در خصوص راه اندازی سامانه واکسیناسیون کرونا توضیح داد:

در این سایت همه افراد می‌توانند وارد شده و خوداظهاری کنند. به‌طور مثال شغل و بیماری زمینه‌ای خود را در سایت مشخص می‌کنند.

این موارد استعلام و راستی‌آزمایی می‌شود، سپس این سایت به افراد اعلام می‌کند که در فاز چندم واکسیناسیون قرار دارند.

رئیسی اضافه می‌کند که حدود زمانی تزریق واکسن از اواخر تیر و مرداد به افراد اعلام می‌شود.

به‌ گفته‌ سخنگوی ستاد کرونا، در مراحل بعدی چند پایگاه سلامتی در نزدیکی محل زندگی فرد به وی اعلام می‌شود تا با انتخاب یکی از آن‌ها، تاریخ و ساعت مشخص برای واکسیناسیون به وی اعلام شود.

رئیسی می‌گوید افراد پس از تزریق دوز اول واکسن کرونا، پیامکی دریافت می‌کنند تا در صورت داشتن عارضه، با یک شماره تلفن تماس بگیرند.

تزریق دوم به همین ترتیب به فرد اعلام و در مرحله پس از آن، کارت واکسیناسیون برایش صادر می‌شود.