طرح مالیات بر خانه های خالی


در این مقاله قصد داریم تا درباره طرح مالیات بر خانه های خالی که این روزها بر سر زبان ها افتاده صحبت کنبم. این طرح قرار است از نیمه دوم سال جاری اجرایی شود.

با ما تا انتهای مطلب همراه باشید تا از شرایط و نحوه اجرایی این طرح اطلاعات کافی کسب کنید.


طرح مالیات بر خانه های خالی در چه شهرهایی اجرا می شود؟


بنا به گفته نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در سال اول اجرای این طرح در شهر‌های بزرگ و بالای صد هزار نفر اجرایی خواهد شد.

کارشناسان معتقدند که یکی از راهکار‌های کوتاه مدت عرضه مسکن تحریک مسکن‌های موجودی است که مالکین آن ها را در بازار عرضه نمی کنند.

در قانون مالیاتی سال 94 هم این الزام آورده شده بود که سامانه املاک و اسناد کشور برای پشتیبانی مجموعه‌ای از خدمات مانند مالیات بر خانه های خالی مکلف شود.

اما این طرح به دلیل ضعف سامانه املاک و اسناد و هم به دلیل نرخ غیر بازدارنده در سال 94 موفق نبود.

در سال 95 بالغ بر 2.5 میلیون خانه خالی نشان دهنده افزایش 4 برابری خانه‌های خالی بود، اما در حال حاضر آمار دقیقی مبنی بر افزایش خانه‌های خالی در دست نیست.

بنابراین برای رفع ابهامات طرح مجلس برای اثر بخش کردن مالیات و شناسایی دقیق‌تر خانه‌های خالی است که همکاری دستگاه‌ها و خوداظهاری مالکین را می‌طلبد.

قرار است طرح مالیات بر خانه های خالی در سال اول اجرای آن در شهر‌های بزرگ و بالای صد هزار نفر انجام شود که مسئله مسکن در آنجا جدی تری است.  ولی از سال دوم تمام شهر‌های کشور مشمول مالیات بر خانه‌های خالی خواهند بود.

برای خانه‌های نوساز تا یکسال بعد از اخذ پروانه ساخت و پایان کار ساختمان فرصت عرضه و اعلام دارند برای واحد‌های غیر نوساز نیز شش ماه فرصت داده ایم.

بر اساس این قانون تمامی سازندگان مسکن و انبوه سازان و بالاخص محتکرانی که بالغ بر 100 یا 200 واحد مسکونی داشته اما عرضه نمی‌کنند مشمول طرح مالیات بر خانه های خالی خواهند شد.

از آنجا که دستگاه های اجرایی مانند سازمان ثبت و اسناد املاک و سازمان ثبت احوال کشور اطلاعات تمامی افراد را دارند مکلف شده اند با الزام جدی اطلاعات را بدون پیش شرط و دریافت وجه در اختیار سامانه املاک و اسکان بگذارند.

و در صورت تخلف کارکنان دستگاه‌ها بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی محکوم خواهند شد.

اما برای شهروندان از ابزار مالیات و ارائه خدمات استفاده شده است که برای کسب اطلاعات افرادی که اطلاعات نمی‌دهند یا اطلاعات غلط بدهند مالیاتی بیش از مالیات بر خانه های خالی ازآنها گرفته خواهد شد.

به این ترتیب چنانچه افراد بدانند که در صورت عدم ارائه اطلاعات خانه خالی خود را مشمول مالیات اضافه خواهند شد برای ارائه اطلاعات ترغیب خواهند شد. در نهایت تمام افراد مجبور به انتقال اطلاعات به سامانه املاک کشور خواهند شد.


زمان اجرایی شدن طرح مالیات بر خانه های خالی :


از زمان تصویب این قانون تمامی خانه های خالی مشمول مالیات اضافی خواهند شد. بنابراین با قوانین مالیاتی و خدماتی امید است نسبت به وضع فعلی با همکاری دستگاه‌های اجرایی تا یک الی دو سال آینده شاهد تحول جدی در شفافیت مسکن باشیم.

در واقع هنر هر قانون گذاری ایجاد انگیزه برای ارائه و ابراز صادقانه اطلاعات مالکین است.

این طرح از سال ۱۳۷۱ نیز مطرح شد اما بنا به نداشتن آمار و اطلاعات دقیق این طرح هرگز اجرایی نشد.

در طرح مالیات بر خانه های خالی مشوق‌هایی برای بازار اجاره در تمکین مالکین از ثبت واحد‌ها در سامانه در نظر گرفته شده است .

به این ترتیب مالکینی که تا شهریور ماه سال جاری خانه‌های خالی خود را ارائه کنند از مالیات معاف می‌شوند.

کارشناسان معتقدند چنانچه این طرح بتواند 50 درصد خانه‌های خالی را وارد بازار کند موفق خواهد بود.


تاثیر طرح مالیات بر خانه های خالی بر قیمت اجاره بها :


هدف از این طرح عرضه خانه خالی برای اجاره نیز خواهد بود. بنابراین چنانچه این طرح با موفقیت اجرا شود عرضه و تقاضا به تعادل خواهد رسید. به این ترتیب اجاره بها نیز کنترل خواهد شد.

با اجرایی شدن طرح مالیات بر خانه های خالی اگر واحدی اجاره داده نشود مشمول مالیات و به میزان مبلغ اجاره ظرف مدتی که می‌تواند خالی بماند مشمول جریمه خواهد شد.

بنابراین اگر کسی اطلاعات خلاف بدهد و اطلاعات در سامانه شناسایی شود به میزان دوبرابر مبلغ جریمه خواهد شد.

در انتها خاطر نشان کرد که هدف از اعمال مالیات بر خانه های خالی، افزایش عرضه و ایجاد توازن و تعادل در بازار مسکن است.