احتمال مسدود شدن حساب ایرانی ها در بایننس


چند روزی است که خبر احتمال مسدود شدن حساب ایرانی ها در بایننس به گوش می رسد. برای اطلاع از صحت این ماجرا با ما تا انتهای این نوشتار همراه باشید.

همان طور که در مقاله « آموزش ثبت نام در صرافی بایننس » گفتیم، بایننس ایرانیان را تحریم کرده و برای ساخت حساب کاربری بهتر است از vps استفاده کنید.

شرکت سایفرتریس ۴/۵ میلیون آدرس بیت‌کوین ایرانی را شناسایی کرده و حالا بیم آن می‌رود که حساب رمزارز ایرانی‌ها در صرافی‌های خارجی بلوکه شود. احتمال مسدود شدن حساب ایرانی ها در بایننس چقدر است؟

اگرچه اکثر صرافی‌های معتبر خارجی از جمله صرافی بایننس به ایرانی‌ها اجازه فعالیت در بستر معاملاتی خود را نمی‌دهند اما ایرانی‌ها مانند هر تحریم دیگری این منع فعالیت را با استفاده از vpn دور می‌زنند.

دو ماه پیش شرکتی به نام سایفرتریس که با وزارت خزانه‌داری آمریکا هم همکاری می‌کند گزارشی منتشر کرد که ۴/۵ میلیون آدرس بیت‌کوین ایرانی را شناسایی کرده است.

این گزارش نشان داد اگرچه فعالان بازار رمزارز در ایران با متصل شدن به IP آدرس کشورهای اروپایی در بازار رمزارزها فعالیت می‌کنند اما مخفی نگه داشتن مکان اتصال با VPN امکان‌پذیر نیست و فعالیت گسترده ایرانیان در بازار رمزارزها برای همه مشهود است.


چقدر احتمال دارد بایننس سرمایه ایرانیان را بلوکه کند؟


امیرحسین نام‌آور، کارشناس و تحلیلگر بازارهای مالی در رابطه با احتمال مسدود شدن حساب ایرانی ها در بایننس گفت:

من فکر نمی‌کنم بایننس حساب ایرانی‌ها را بلوکه کند چون بلوکه کردن حساب ایرانی‌ها تاثیر زیادی بر بازار رمزارزها دارد. بلوکه کردن حساب فعالان بازار رمزارزها تبعات زیادی برای بایننس و آمریکا دارد و این کار عملا به مردم ضربه می‌زند.

این کارشناس در ادامه گفت: بلاکچین به وجود آمده تا در کنترل کسی نباشد و دست افراد را از معاملات کوتاه کند و اینگونه اقدامات با فضای بلاکچین همخوانی ندارد.

علاوه بر این بلوکه کردن حساب ایرانی‌ها می‌تواند تاثیر زیادی بر قیمت بیت‌کوین داشته باشد و حتی باعث ریزش ۳۰ تا ۴۰ درصدی این ارز شود.

البته احتمال هر اتفاقی وجود دارد اما حتی اگر بایننس بخواهد حساب کسی را بلوکه کند به افراد فرصت انتقال دارایی می‌دهد و در نتیجه افراد می‌توانند دارایی خود را به کیف پول ارزدیجیتال خود منتقل کنند.

نا‌م‌آور در رابطه با امکان احتمال اینکه صرافی‌ بایننس احراز هویت را برای تراکنش های کوچک هم اجباری کند گفت: اگر این اتفاق بیوفتد فعالان بازار رمزارزها باید از صرافی‌هایی استفاده کنند که از قوانین آمریکا در رابطه با خدمات ندادن به ایرانی‌های پیروی نمی‌کنند.

از این نوع صرافی‌ها هم به وفور پیدا می‌شود و این اتفاق تازه نیست و مشابه اتفاقی است که برای فعالان بازار فارکس در ایران رخ داده است. در مقاله « آموزش ثبت نام در صرافی کوینکس » گفتیم که این صرافی با ایرانیان مشکلی ندارد.


کل عمرمان در تحریم گذشت


همان طور که می دانید همین که بسیاری از صرافی‌های معتبر رمزارز به ایرانی‌ها اجازه دسترسی مستقیم به بازار رمزارزها را نمی‌دهند یکی از ترکش‌های تحریم است.

همان طور که در مقاله « تکلیف سرمایه مردم در کریپتولند » گفتیم ایرانی‌ها به دلیل تحریم مجبورند با واسطه بازار رمزارزها دسترسی پیدا کنند که این موضوع خود باعث به وجود آمدن دلالی در غالب صرافی‌های ایرانی شده که مجوز و اعتبار ندارند.

همین موضوع باعث می شود ایرانیان به دنبال استفاده از صرافی های داخلی مانند صرافی کریپتولند شده که پس از مدتی بنا به هردلیلی بسته شده و دارایی فعالان بازار هم بلوکه شود.


سابقه مسدود شدن حساب ایرانی ها در بایننس


مسدود شدن حساب ایرانی ها در بایننس موضوع تازه ای نیست و در گذشته این اتفاق بارها رخ داده است.

همین چند ماه پیش بود که حساب تعداد زیادی از کاربران ایرانی صرافی ارزهای دیجیتال بایننس به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران مسدود شد.

کاربران مسدودشده پس از ورود به قسمت معاملات صرافی بایننس، با پیغام خطای «Apologies but we are unable to provide services to you as per our Terms of Use.» مواجه می‌شوند.

در این پیغام به کاربر گفته می‌شود که طبق شرایط استفاده از خدمات این صرافی، او نمی‌تواند از خدمات استفاده کند. البته کاربرانی که این خطا را دریافت کرده‌اند مجاز هستند سرمایه خود را برداشت کنند.

تمامی کاربرانی که این اتفاق برایشان افتاده اذعان داشته اند که حداقل یکبار با آی‌پی کشور ایران وارد حساب کاربری بایننس خود شده‌اند.

لازم به ذکر است که بایننس در بخش شرایط استفاده از خدمات خود به صراحت نوشته است که کاربران ساکن در کشورهای تحت‌تحریم نمی‌توانند از خدمات این صرافی استفاده کنند و در صورت مشکوک‌شدن نسبت به فعالیت‌های یک کاربر، این صرافی مجاز است سرمایه‌‌های او را بلوکه کند.

با این حال، تعداد زیادی از کاربران ایرانی همچنان با تغییر آی‌پی خود در حال استفاده از خدمات این صرافی هستند.

مسدودشدن حساب کاربران ایرانی در صرافی بایننس موضوع جدیدی نیست، اما تعداد بالای مواردی که اخیراً مسدود شده‌اند می‌تواند نشان از تغییر سیاست‌های کلی این صرافی داشته باشد.

بایننس بارها اعلام کرده است که در مورد تحریم‌ها و تراکنش‌ها پایبند قوانین بین‌المللی است. با این حال، در موارد قبلی حساب کاربر به‌طور کلی مسدود می‌شد، اما بار قبل اجازه برداشت سرمایه داده شده است.

البته در موارد قبلی هم کاربران با تماس با پشتیبانی بایننس و انجام احراز هویت با مدارک ایرانی و تصویر خود می‌توانستند سرمایه‌هایشان را برداشت کنند، اما نباید فراموش کرد که طبق قوانین بایننس، این صرافی مجاز است اجازه برداشت را صادر نکند.