وام ودیعه مسکن


شاید بسیاری از مستاجران درباره وام ودیعه مسکن خبری شنیده باشند که نمی دانند این وام چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد. برای اطلاع از نحوه پرداخت این وام با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

حدود 2 ماه است که مسئولان وزارت راه و شهرسازی از برنامه ریزی برای پرداخت وام ودیعه مسکن برای حمایت از مستاجران خبر می دهند.

بانک مرکزی در حال تجزیه و تحلیل نحوه پرداخت تسهیلات کمک هزینه ودیعه مسکن است. به این ترتیب مقرر شده کمیته تأمین منابع ستاد ملی مبارزه با کرونا با محوریت بانک مرکزی، اقدامات لازم در این خصوص را مدنظر قرار دهد.

بخشی از منابع 75 هزار میلیارد تومانی که برای مبارزه با کرونا تخصیص داده شده است را برای کمک به مستأجران نیازمند در نظر گیرند.


چه کسانی مشمول دریافت وام ودیعه مسکن هستند ؟


مطابق تصمیم گیری های انجام‌شده برای پرداخت وام ودیعه مسکن، واحد مسکونی که در اختیار مستاجران قرار دارد باید مطابق با الگوی مسکن باشد.

بدین معنا که حداکثر متراژ واحد مسکونی مستاجران تهرانی برای برخورداری از این تسهیلات 75 و در سایر شهرهای کشور 90 مترمربع در نظرگرفته شده است.

نکته مهم دیگر برای پرداخت این تسهیلات را وجود قرارداد رسمی اجاره، میان موجر و مستاجر است.

این تسهیلات پس از نهایی شدن به‌عنوان وام ودیعه مسکن از طریق شبکه بانکی در اختیار مالکان قرار می‌گیرد و مستاجران صرفاً کارمزد تسهیلات را پرداخت می‌کنند.

به نظر نمی رسد معیار اعلام شده از سوی وزیر راه و شهرسازی بتواند مشکل بخش زیادی از مستاجران را برطرف کند.

به طور قطع اجاره نشین های فراوانی مشمول طرح حمایتی دولت نمی شوند.  از سوی دیگر زمان اجرایی شدن این طرح در هاله ای از ابهام قرار دارد.

فصل نقل و انتقال در بازار اجاره مسکن چند ماهی است که آغاز شده و طولانی شدن زمان اجرای طرح دولت به جز اثرات روانی بسیار محدود، تأثیری بر بازار مسکن نخواهد گذاشت.


مبلغ وام ودیعه مسکن چقدر است؟


در طرح اعطای وام ودیعه مسکن به مالکان مقرر شده که اصل ودیعه در زمان سررسید قرارداد به بانک مسترد شود. اما هنوز مبلغ ودیعه مشخص نشده و پس از پرداخت تسهیلات به مشاغل ، تسهیلات مستاجران پرداخت می شود.

این طرح قرار است با اولویت تهران و هفت کلانشهر در مردادماه برای مستاجرانی که در این دسته بندی واقع شده و قرارداد آنها رسمی و متراژ واحد مسکونی آنان طبق الگوی مسکن است، آغاز شود.

در این شرایط گمانه زنی ها درباره مبلغ وام ودیعه مسکن مستأجران که قرار است به مالکان پرداخت شود، داغ شده است.

گفته می شود وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت وام ودیعه 30 تا 40 میلیون تومانی را به بانک مرکزی ارائه کرده است.

فارغ از اثر گذاری کم این مبلغ، سود این تسهیلات که مستأجر باید آنرا پرداخت کند می تواند به چالشی برای برنامه وزارت راه و شهرسازی تبدیل شود.

بر اساس شنیده ها سود این وام احتمالا 18 درصد است.

البته چنانچه این وام از محل مبلغ در نظر گرفته شده برای کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا تامین شود سود آن 12 درصد محاسبه خواهد شد.

برای یک وام حدود 35 میلیون تومانی که قرار باشد یک سال در اختیار موجر قرار بگیرد مستاجر باید حدود 3.5 میلیون تومان سود با نرخ 18 درصد به بانک پرداخت کند.

جزئیات و نحوه پرداخت وام ودیعه مسکن هنوز مشخص نیست، اما با توجه به برنامه های 7 سال اخیر دولت در حمایت از مردم، خیلی نمی توان به اثرگذاری این برنامه نیز  امیدوار بود.

امید است که با وضع مالیات بر خانه های خالی سبب کاهش بهای اجاره مسکن در کلان شهرها شود. در غیر این صورت با توجه به افزایش دوبرایری اجاره بها در یکسال گذشته وام ودیعه مسکن به مستاجران نیز نمی تواند کارساز باشد.