به این نوشته چند امتیاز می دهید؟

کارت اعتباری سهام عدالت


بنا به گفته مدیرعامل سمات فرآیند اعطای کارت اعتباری سهام عدالت توسط ۲ بانک برای مشمولان سهام عدالت نهایی شده است که به زودی عملیاتی می‌شود.

امروز دیگر بازار سرمایه و فراگیری آن از جمله بدیهیاتی است که در اقتصاد وجود دارد و باید خدمات دریافت و پرداخت توسعه، آسان و کم‌هزینه برای مردم فراهم شود.

حسین فهیمی در آیین امضا و تبادل تفاهم‌نامه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و بانک ملت که با حضور مدیرعامل این بانک برگزار شد، اظهار داشت:

امروزه دیگر بازار سرمایه و فراگیری آن از جمله بدیهیاتی است که در اقتصاد کشور وجود دارد و تردیدی نیست که بازار سرمایه کشورمان ورای فراز و فرودهای آن، عمومیت پیدا کرده به طوری که در این بازار صحبت از میلیون نفر است و قریب به ۶۰ میلیون نفر با احتساب سهام عدالت فعال مستقیم در این بازار هستند.

مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی با بیان اینکه صرف نظر از تحولات جاری، افرادی که وارد این بازار شده‌اند مشتری دائمی این بازار هستند که باید خدمات به روز و منسجمی به آنها ارائه شود، افزود: طیف گسترده‌ای از خدمات دریافت و پرداخت وجود دارد که می‌تواند راهگشای مناسبی برای مردم در بازار سرمایه باشد و بر همین اساس باید فعالیت‌های بهتر و منسجم‌تری را برای خدمت به مردم شکل دهیم.


ثبت روزانه ۱۰ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان معامله در بازار سرمایه


بر اساس آمار جاری روزانه بین ۱۰ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان معامله در بازار سرمایه به ثبت می‌رسد و در سویی دیگر بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان معاملات کالایی در این بازار صورت می‌گیرد که به هر حال بخش قابل توجهی از آن‌ها در رینگ‌های صادراتی است که خدمات ارزی و بین‌المللی منسجم را مطالبه می‌کند و بر همین اساس باید خلاهای موجود را جبران کنیم.

وی افزود: در بخش ارائه خدمات به سهامداران یکی از مباحثی که وجود دارد که مطالبه جدی بازار سرمایه است، تسویه بهینه معاملات، دریافت و پرداخت در سریع‌ترین زمان ممکن با کمترین میزان هزینه است که خواست همه سهامداران است.


مطالبه توزیع سود


مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد: توزیع سود اوراق بهادار و به طوری کلی به ویژه شرکت‌های سهامی عام و پرداخت اوراق با درآمد ثابت در سررسید، یکی دیگر از مطالبات مهم بازار است که باید به آن توجه جدی و ویژه شود که امسال حدود ۱۲۰ هزار میلیارد تومان سود برای اوراق بهادار و بادرآمد ثابت باید بین میلیون‌ها نفر از هموطن ها توزیع شود

و در عین حال در حال حاضر نیز با وجود سهام عدالت، نیازمند توزیع سود بین میلیون‌ها نفر از مشمولان سهام عدالت هستیم که نزدیک به ۵۰ میلیون نفر را شامل می‌شود که سودها باید در حساب آن‌ها کارسازی شود.


همکاری بازار سرمایه و بازار پول


فهیمی با بیان اینکه بازار سرمایه در ۲ دهه اخیر توسعه جهشی پیدا کرده است، افزود:

در حال حاضر کمتر خانواده ای وجود دارد که با مسائل بازار سرمایه آشنا و همراه نباشد به طوری که در حال حاضر بیش از ۶۰ هزار پیمانکار کوچک و بزرگ داریم که دولت بدهی‌های خودش را از طریق اسناد خزانه پرداخت می‌کند و برنامه‌هایی وجود دارد که خرید محصولات کشاورزی از طریق گواهی سپرده کالایی یا اوراق خرید تضمین قیمت به جای خرید تضمینی ارائه شود که این نشان می‌دهد که بازار سرمایه در کل سطوح جامعه پیشروی کرده، که همه این موارد نیازمند خدمات گسترده و پایدار پرداخت و دریافت است که با همکاری بازار سرمایه و بازار پول از بستر بانک‌ها این مهم تحقق پیدا خواهد کرد.


ارائه کارت اعتباری سهام عدالت


مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در این جلسه اعلام کرد: مطالبه دیگری که وجود دارد اعطای کارت‌ اعتباری سهام عدالت به دارندگان اوراق بهادار به ویژه مشمولین سهام عدالت است که در پرتفوی سهام عدالت آنان ۳۶ نماد بنیادی شرکت‌های بزرگ، مهم و اثرگذار با فعالیت‌های تاریخی مثبت در بورس وجود دارد.

بهترین و کارآمدترین روش این است که بر اساس پشتوانه شرکت‌های سبد سهام عدالت برای کسانی که نیازهای فوری و ضروری در حد ۵ تا ۱۰ میلیون تومان دارند یک کارت اعتباری سهام عدالت یا کارت خرید صادر شود.

و در حال حاضر زیرساخت مکانیزه همه فرآیندهای این پروژه توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی آماده شده به طوری که مشمول سهام عدالت یا اوراق بهادار با مراجعه به اپلیکیشن بانک مربوطه و درخواست الکترونیکی می‌تواند این کارت را از شعبه مربوطه دریافت کنند.

در حال حاضر فرآیند اعطای کارت اعتباری سهام عدالت به سهامداران عدالت با ۲ بانک نهایی شده و درخواست داریم تا بعد از امضای این تفاهم‌نامه این خدمت را از سوی بانک ملت نیز انجام شود تا با اتکای دارایی‌های سهامداران این کارت‌ها صادر شود.


همکاری دوجانبه بازارهای سرمایه و پول


محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک ملت در این مراسم با بیان اینکه این تفاهم‌نامه جامع بین دو مجموعه، اولین تفاهم‌نامه در حوزه فناوری است، اعلام کرد : شکوفایی بازار سرمایه در دو سال اخیر باعث حضور عظیم مردم در این بازار شده که باید از ظرفیت عظیم و استقبال مردم در این بازار با ارائه خدمات نوین، گسترده و نظامند به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

حضور افراد حقیقی و حقوقی در بازار سرمایه باعث شده است تا این بازار تشنه فناوری های مالی-بانکی و … باشد که همکاری‌های دوجانبه بین بازار سرمایه و بازار پول می‌تواند زمینه‌ساز تحولات اثرگذار شود، به همین منظور فقط امضای تفاهم‌نامه اهمیت ندارد و باید پروژه‌ها با پیگیری دوسویه مفاد تفاهم‌نامه اجرایی شود تا منشا اثر در بازار سرمایه و بازار پول برای خدمت به مردم شود.