کد اقتصادی


در این مقاله سعی داریم تا با ارائه اطلاعات لازم در زمینه تعریف کد اقتصادی و شناسه اقتصادی و مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی به شما کمک کنیم تا بتوانید بدون نقص برای دریافت شناسه اقتصادی خود اقدام کنید.

در ادامه مطلب می توانید مدارک مورد نیاز برای دریافت کد اقتصادی حقیقی و حقوقی را به تفکیک مشاهده نمایید.


کد اقتصادی چیست و چگونه باید کد اقتصادی بگیریم؟


کد اقتصادی یک کد ۱۲ رقمی است که تمام اشخاص حقیقی و حقوقی برای انجام هر نوع فعالیت اقتصادی به آن نیاز دارند. از طرفی روز به روز بر تعداد افرادی که میخواهند فعالیت اقتصادی داشته باشند افزوده می شود.

بنابراین برای ساماندهی و حمایت از این افراد و همچنین گرفتن مالیات از آنها باید با یک شناسه منحصر به فرد شناسایی شوند. به عبارت دیگر انجام هرگونه فعالیت اقتصادی به وسیله اشخاص حقیقی یا حقوقی که شناسه اقتصادی ندارند غیرقانونی است.


اشخاص مکلف به دریافت شناسه اقتصادی


در اینجا ممکن است سوالی برایتان پیش آید که چه کسانی برای دریافت شناسه اقتصادی واجد شرایط هستند؟ تمام اشخاص حقوقي که در زمینه توليد ، مونتاژ ، واردات و صادرات ، توزيع هر نوع کالا و امور خدماتي فعالیت دارند، همچنین تمام اشخاص حقيقي که علاوه بر اشتغال در یکی از زمینه های کاری فوق داراي مجوز فعالیت از مراجع ذيربط بوده و يا داراي محل فعاليت تجاري باشند، واجد شرايط دریافت کد اقتصادي می باشند.

حال باید بدانید تا مجوز فعالیت و محل فعالیت چیست؟

مجوز فعاليت  :

مجوز فعاليت به سندي گفته می شود که بر مبنای آن فعاليت اقتصادي هر شخصي از سوی يکي از مراجع ذيصلاح تاييد شده باشد.

مانند مجوز داروخانه از طرف وزارت بهداشت و درمان ، کارت بازرگاني از طرف وزارت بازرگاني ، فعاليت مرغداري از طرف جهاد ، گواهي فعاليت صنعتي (کارگاه يا کارخانه) از طرف وزارت صنايع ، پروانه هاي کسب و کار صادره از طرف اتحاديه هاي صنفي و يا معرفي نامه سازمان برنامه و بودجه براي پيمانکاران و ساير مراجع ذيربط.

محل فعاليت تجاري :

محل فعاليت تجاري به مکانی گفته می شود که از طرف شهرداري يا مراجع قانوني ديگر به عنوان محل فعاليت اقتصادي در نظر گرفته شده و فعاليت های تجاری در آن با داشتن جواز کسب و يا بدون جواز در حال انجام باشد. مانند : دفتر پيمانکاري يا واسطه ها که فعاليت انجام شده همراه با مجوز نیست. مانند داروخانه ها که محل فعاليت آنها باید به همراه مجوز کسب باشد.

محل فعالیت تجاری می تواند به صورت قطعی یا اجاره ای در اختیار مودی باشد.


موارد کاربرد شناسه اقتصادی :


 • دریافت کارت بازرگانی : یکی از فعالیت های مهم اقتصادی، فعالیت های مربوط به واردات و صادرات است که بدون داشتن کارت بازرگانی‌ امکان پذیر نیست. از طرف دیگر، برای دریافت کارت بازرگانی باید کد اقتصادی داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه کارت بازرگانی به مقاله ” صفر تا صد دریافت کارت بازرگانی ” مراجعه کنید.
 • شرکت در مناقصات و مزایدات
 • ارائه اظهارنامه های عملکرد سالیانه و فصلی ارزش افزوده ” : کلیه امور مالیاتی از جمله مالیات بر ارزش افزوده مستلزم داشتن کد اقتصادی است. این مالیات به طور غیرمستقیم روی کالاها وخدمات اعمال می شود. دریافت مالیات بدون داشتن گواهی ارزش افزوده کار غیرقانونی ا‌ست. با داشتن کد اقتصادی می‌توانید اقدام به دریافت گواهی ارزش افزوده نمایید.

در حال حاضر ، به منظور سهولت در شروع کسب‌ و کار، گواهی مالیات ارزش افزوده حذف و زمان دریافت کد اقتصادی ۵۵ روز کاهش یافت!

✔ با تاکید وزیر اقتصاد مشکل دریافت کد اقتصادی برای فعالان کسب‌ و کار و بازار حل شد. بر این اساس شناسه ملی ثبت شرکت ها به عنوان کد اقتصادی مالیات تلقی می شود.

✔ همچنین برای اشخاص حقیقی کد ملی با اضافه کردن چند رقم توسط سازمان امور مالیاتی به عنوان کد اقتصادی قلمداد خواهد شد.

✔ پیش از این ۴۵ مرحله ثبت نام مالیاتی وجود داشت، ۴۴ مرحله آن طی نیم ساعت انجام میشد و مرحله ۴۵ که مربوط به احراز و دریافت کد اقتصادی بود، زمان زیادی می گرفت و شروع کسب‌ و کار را طولانی می کرد. به همین علت این مرحله حذف شد.

✔همچنین گواهی ثبت نام مالیات ارزش افزوده نیز حذف شد. فعالان اقتصادی دیگر نیازی نیست این گواهی را اخذ کنند. هنگام ثبت نام مالیاتی تیک مشمول مالیات ارزش افزوده را خواهند زد و کار این بخش نیز تمام است.

✔در شاخص شروع کسب و کار که ۷۲.۵ روز طول می کشید، با این دو اقدام ۵۵ روز حذف شد. در شاخص در شروع کسب‌ و کار برترین رتبه یعنی ۱۷۸ را داشتیم که با این اقدامات و بر اساس شبیه سازی بانک جهانی رتبه کشور با ۴۸ پله صعود به جایگاه ۱۳۰ ارتقا پیدا می کند. همچنین رتبه‌ کل شاخص نیز ۱۲ پله ارتقا خواهد یافت و از رتبه ۱۲۷ به ۱۱۵ بهبود می یابد.

 • افتتاح حساب بانکی و ارزی برای شرکت :
 • عقد قرارداد حقوقی با سایر شرکت ها و موسسات : فعالیت های تجاری را نمی توان بدون نوشتن قرارداد انجام داد. به همین دلیل، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی (شرکت ها) باید برای عقد قرارداد تجاری به صورت رسمی کد اقتصادی داشته باشند.
 • ارائه اظهارنامه مالیاتی : بخش قابل توجهی از فعالیت های تجاری و اقتصادی را امور مالیاتی تشکیل می‌دهد و تمام اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند که اظهارنامه مالیاتی خود را به اداره مالیات تحویل دهند. همانطور که در ابتدای مقاله توضیح داده شد، کد اقتصادی یک شناسه برای اشخاص در اداره مالیات محسوب می شود که بتوانند از طریق آن اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه دهند.
 • صدور فاکتور : صدور فاکتور یکی از نیازهای اصلی فعالیت اقتصادی‌ محسوب شده که با داشتن کد اقتصادی می توان به این فاکتورها رسمیت داد.

مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی :


به منظور دریافت شناسه اقتصادی ، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی باید مدارک مرتبط با فعالیت اقتصادی خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه نمایند. بدیهی است که افراد حقوقی مانند شرکت ها و موسسات باید اطلاعات مربوط به شرکت ثبت شده خود را نیز ارائه دهند.

اینکه به عنوان شخص حقیقی یا شخص حقوقی برای دریافت شناسه اقتصادی اقدام کنید مدارک لازم برای دریافت این شناسه با هم متفاوت خواهد بود. در ادامه مطلب، مدارک لازم برای دریافت شناسه اقتصادی را بررسی می‌نماییم.


مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی حقیقی :


 • فرم اطلاعات هویتی
 • تصویر شناسنامه
 • ارائه اصل و تصویر فیش بانکی
 • مجوز فعالیت یا سند محل فعالیت تجاری ( رسمی و غیر رسمی )
 • سه قطعه عکس 3*2 ( در صورت داشتن کد اقتصادی آن را پشت عکس درج و در غیر این صورت مشخصات سجلی پشت آن درج می گردد. )
 • تصویر کارت اقتصادی یا فیش کامپیوتری ( برای دارندگان شماره اقتصادی ) به همراه ، تحویل حوزه مالیاتی می شود.

مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی حقوقی :


 • تقاضای کتبی شناسه اقتصادی
 • تکمیل فرم اطلاعات هویتی
 • اگهی تاسیس در روزنامه رسمی
 • فیش بانکی
 • فتوکپی کارت اقتصادی یا فیش کامپیوتری (برای دارندگان شماره اقتصادی )
 • اشخاص حقوقی نیاز به عکس ندارند.
 • تصویر کارت ملی اعضای هیات مدیره
 • تصویر تمام صفحات شناسنامه اعضای هیات مدیره
 • تکمیل فرم اطلاعات شرکت مخصوص اشخاص حقوقی
 • در صورتی که شرکت شما پیش از این شناسه اقتصادی داشته باشد باید کد قبلی یا فیش کامپیوتری مربوط به آن را ارائه کنید.

انتظار می رود که با خواندن این مقاله با مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی آشنا شده باشید. اگر تصمیم خود را برای دریافت شناسه اقتصادی گرفته اید بایستی به شما این مژده را دهیم که می توانید خودتان به تنهایی در سازمان امور مالیاتی درخواست خود را ثبت کنید.

فقط کافیست با آماده کردن مدارک لازم برای دریافت شناسه اقتصادی که در این مقاله ارائه کردیم و با مطالعه مقاله ” مراحل ثبت نام کد اقتصادی ” که به صورت تصویری ارائه شده، درخواست کد اقتصادی خود را به تنهایی ثبت کنید.